תכנית הלימודים במחלקה להנדסה כימית

על-מנת שהסטודנטים שלנו יהיו ערוכים בצורה הטובה ביותר לעולם התעסוקה, המחקר והיזמות של היום, עליהם להיות מצוידים בכלים מדעיים (כימיה, פיסיקה, מתמטיקה ומחשוב), בכלים הנדסיים (זרימה, מעבר חום וחומר, תהליכי הפרדה, חומרים וחומרי מבנה לתעשייה, אספקטים סביבתיים, טכנולוגיות מודרניות המבוססות על מדע החומרים ועל עיבודם) ובלימודים מעשיים (מעבדות מתקדמות לכימיה כללית, אורגנית ופיסיקלית, סדנאות להנדסה כימית: תופעות מעבר ומעבר חום ומסה וסדנא להנדסת סביבה). בנוסף לאלו, משתתפים הסטודנטים בפרויקטים מחקריים ותכנוניים ומבקרים במפעלי תעשייה מובילים.

החל משנת הלימודים השנייה, בוחרים הסטודנטים באחד ממסלולי ההתמחות של המחלקה:

  • הנדסת סביבה (בראשות פרופ' חיים שיינדורף): תחום זה תופס בשנים האחרונות מקום מרכזי בחשיבותה הטכנולוגית והתעשייתית ברחבי העולם והוא בעל אספקטים ציבורים בעלי חשיבות רבה. תקציבים ממשלתיים ופרטיים בהיקפים הולכים וגדלים מושקעים בכל הקשור להנדסה ולטכנולוגיה של טיפול במים ושפכים, התפלת מים, טיפול בשפכי תעשייה ובפסולות מסוכנות, בקרת זיהום אוויר ומניעתו. למהנדס הכימי יש את הכלים הטובים והמתאימים ביותר להתמודד עם האתגר של טיפול בבעיות סביבתיות ושל מניעת זיהום אויר ומקורות מים חיוניים. יישום של פעולות יסוד כמו תהליכי הפרדה, מיצוי, סינון, מעבר מסה ומעבר חום, מאפשרים הבנה מעמיקה יותר של התהליכים הסביבתיים והתאמת הטכנולוגיות לשם מניעה ובקרה. אפשרויות התעסוקה בהנדסת סביבה עם רקע של הנדסה כימית רבות ומגוונות: החל במפעלי תעשייה הנדרשים לשינוי בתהליכי ייצור לטכנולוגיות ירוקות ופחות מזהמות (כמו למשל: טיפול בפליטות מוצקות, נוזליות וגזיות), דרך גורמים ממשלתיים ועירוניים האחראים על בקרה ואכיפה וכלה במשרדי תכנון העוסקים בתכנון תהליכי ומפורט של מתקנים חרושתיים למניעת זיהום סביבתי.
  • הנדסת חומרים ליישומים רפואיים וקוסמטיים (בראשות ד"ר גלית פוסמן): ההנדסה הביו-רפואית והנדסת הקוסמטיקה בארץ ובעולם מתפתחות בקצב מהיר. המחקר הביו-הנדסי והתשתית שהוקמה עבורו ב-30 השנים האחרונות בישראל ובמדינות המתועשות, הביאו תחומים אלו לבגרות מדעית ותעשייתית המאפשרת מעבר רציף מהתשתית הטכנולוגית המתקדמת של המאה ה-20 לתעשיית ההייטק הביו-רפואית והקוסמטיקה של המאה ה-21. התפתחות תשתיות התקשורת, טכנולוגיות המיחשוב והטיפול במידע תורמים גם הם לקידום ההנדסה הביו-רפואית, לכן הולכת וגדלה הדרישה למהנדסים לחומרים רפואיים בארץ.
    מטרת הלימודים בתוכנית זאת היא להכשיר חוקרים ומהנדסים שידעו להתמודד עם בעיות סבוכות הדורשות ידע רב-תחומי והבנה של מערכות ביולוגיות לצד התפתחויות בתחומי ההנדסה השונים. אפשרויות התעסוקה בהנדסה הביו-רפואית בתעשיית ההייטק באוניברסיטאות, במכוני מחקר ביו-רפואי, במפעלי קוסמטיקה, בארגוני בריאות ובארגונים כלכליים, הולכות ומתרחבות עקב ההתפתחויות המרשימות בהנדסה הביו-רפואית במחקר, בקליניקה ובתעשייה, באופן היוצר צורך במספר רב של מהנדסים לחומרים רפואיים ולמוצרי קוסמטיקה.
  • מסלול כללי: מסלול זה נבנה מתוך מחשבה שמהנדס כימיה חייב להיות בעל ראיה רחבה ככל הניתן, כך שהוא חושף את הסטודנטים למבחר גדול של מקצועות בחירה בתחומי הידע השונים. למעשה, משלב מסלול זה בין ההתמחות בהנדסת חומרים להתמחות ביישומים רפואיים והנדסת סביבה.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים