תכנית הלימודים במחלקה להנדסה כימית

על-מנת להגיע בצורה המקצועית והטובה ביותר לעולם התעסוקה, המחקר ויזמות העתיד, לומדים הסטודנטים והסטודנטיות במחלקה להנדסה כימית בשנקר מגוון רחב של קורסים המקנים להם כלים מדעיים (כימיה, פיסיקה, מתמטיקה ומחשוב), כלים הנדסיים (מעבר חום וחומר, תהליכי הפרדה, , אספקטים סביבתיים, טכנולוגיות מודרניות ועוד), ולימודים מעשיים (מעבדות מתקדמות בכימיה כללית, אורגנית ופיסיקלית, סדנאות הנדסה כימית, ומעבדה בקוסמטיקה).בנוסף לאלו, משתתפים הסטודנטים.ות בפרויקטים מחקריים ותכנוניים ומבקרים במפעלי תעשייה מובילים.

החל משנת הלימודים השלישית, יכולים הסטודנטים.ות לבחור מבין מבחר קורסי הבחירה במחלקה, העוסקים בנושאים המעניינים אותם באופן אישי. ניתן להתעמק בקורסים מתחום מסויים, או לבחור בראייה רחבה במגוון של קורסים, משלל תחומי ההתמחות:

סביבה, מים ואנרגיה (בראשות ד"ר טל גולדרט): נושאי הסביבה והקיימות מהווים בשנים האחרונות אתגרים משמעותיים למהנדסים, באופן כללי, ולתעשייה הכימית בפרט. תקציבים ממשלתיים ופרטיים בהיקפים גדולים מושקעים בכל הקשור להנדסת סביבה -  טיפול במים ושפכים, התפלת מים, בקרת זיהום אוויר ומניעתו, מערכות אנרגיה ואנרגיה מתחדשת, וכמובן - פליטות גזי חממה ושינויי אקלים.

למהנדס הכימי יש את הכלים הטובים והמתאימים ביותר להתמודד עם האתגרים הסביבתיים של היום, עם הטיפול בבעיות סביבתיות שנגרמו מפעילויות בעבר, ועם פיתוח תהליכים המפחיתים את המעמסה הסביבתית – לעתיד. יישום של פעולות יסוד כמו תהליכי הפרדה, מיצוי, סינון, מעבר מסה ומעבר חום, מאפשרים הבנה מעמיקה יותר של התהליכים הסביבתיים והתאמת הטכנולוגיות לשם מניעה ובקרה. אפשרויות התעסוקה בהנדסת סביבה עם רקע של הנדסה כימית רבות ומגוונות: החל במפעלי תעשייה הנדרשים לשינוי בתהליכי ייצור לטכנולוגיות ירוקות ופחות מזהמות (כמו למשל: טיפול בפליטות מוצקות, נוזליות וגזיות), דרך גורמים ממשלתיים ועירוניים האחראים על בקרה ואכיפה וכלה במשרדי תכנון העוסקים בתכנון תהליכי ומפורט של מתקנים חרושתיים למניעת זיהום סביבתי.

חומרים רפואיים וקוסמטיים: תעשיית הקוסמטיקה והמחקר הרפואי בארץ ובעולם מתפתחות בקצב מהיר. המחקר בתחום, טכנולוגיות חדישות ואתגרים מיקרוסקופיים של פירוק חומרים פעילים והנגשתם למערכות השונות בגוף האדם – מביא את חברות הקוסמטיקה הגדולות לחזית, ואת מהנדסי היישום והפיתוח – להתמודדות עם אתגרים מרתקים. מגוון של קורסים והתנסות מעבדתית בתחום, כמו גם פרויקטי גמר מרתקים – מאפשרים לבוגרים ולבוגרות המחלקה להשתלב בצורה מושלמת בחברות הקוסמטיקה והרפואה הגדולות במשק, ולהגיע עד מהרה לתפקידי מפתח.
 

 המרכז לחקר הפרמצבטיקה והקוסמטיקה שנמצא במחלקה (בראשות ד"ר ניר דבוטון) מוביל פרויקטי מחקר עם חברות קוסמטיקה מובילות בארץ ובעולם. הפעילות המגוונת של המחקר מפרה את תוכנית הלימודים הייחודית בארץ של המחלקה להנדסה כימית בשנקר

אנו מכשירים מהנדסים.ות וחוקרים.ות שידעו להתמודד עם אתגרים סבוכים, הדורשים ידע רב-תחומי והבנה של מערכות ביולוגיות לצד התפתחויות בתחומי ההנדסה השונים, וכן יכולת להעביר תהליכים מקנה מידה מעבדתי לתעשייה בקו ייצור ובקנה מידה גדול. 

אפשרויות התעסוקה בתחום זה רבות, הן באקדמיה – במחקרי המשך, במכוני מחקר, במפעלי קוסמטיקה ותרופות, בארגוני בריאות ובארגונים כלכליים.

במקביל לנושאים אלו, המחלקה להנדסה כימית בשנקר מציעה קורסי בחירה כלליים ובין מחלקתיים, מתוך מחשבה שמהנדסי כימיה חייבים להיות בעלי ראיה רחבה ככל הניתן. במהלכם נחשפים.ות הסטודנטים.ות למבחר גדול של מקצועות בחירה בתחומי הידע השונים, כולל ממחלקות מקבילות בשנקר.

אנו מעודדים את הסטודנטים והסטודנטיות לקחת חלק בקורסי התמחות, ובפרויקטים שונים בתעשייה, אם במסגרת קורסים במהלך התואר או בשנה האחרונה ללימודים, במסגרת פרויקט הגמר.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים