אמנות רב-תחומית

אמן: עוז וירט. צילום: ענת פינקלשטיין

בית-הספר לאמנות רב-תחומית

בחירה חופשית, מגוון גדול של אפשרויות

אמנות היא תחום עם גבולות רופפים. היא משתנה, מתפתחת וניזונה כל הזמן מתחומים אחרים. אנחנו מאמינים שהדרך הכי טובה ללמד אמנות היא להציע לאנשים יצירתיים מסלול לימודים פתוח, גמיש, ומותאם אישית לתחומי העניין של כל אחת ואחד מהם. 

לכן אנחנו מציעים לתלמידים שלנו מגוון קורסים שאין כמותו באף מחלקה בישראל. הנה הידיעון שלנו. בשנת הלימודים האחרונה התלמידים שלנו מצאו בו 2.5 מיליארד קומבינציות לימוד אפשריות שונות (זה מספר אמיתי. בדקנו.)

היצע הקורסים החריג הזה, לצד הבחירה החופשית של מערכת הלימודים, הופכת אותנו לשונים מאוד משאר בתי הספר בארץ. אנחנו מאפשרים לתלמידים שלנו לבנות לעצמם ארגז יכולות עשיר במיוחד במהלך שנות הלימודים. היכולות המגוונות האלו משמשות אותם אחר כך היטב בחיים האמיתיים – בין אם כאמנים מציגים, ובין אם כאנשים יצירתיים שמביאים את רוח היזמות והרגישות היצירתית לתחומים אחרים. 

אנחנו לא רק בית ספר לציור. אנחנו גם בית ספר לאנימציה, ולקרמיקה ולצילום (ולעוד הרבה מאוד דברים). אנחנו בעיקר בית ספר להרפתקאות יצירתיות, לחיבורים מפתיעים ולהכלאות בלתי-סבירות.

לילך ירון, תלמידת בית הספר בשנת 2021, בסדנאות הרישום. צילום: גוני ריסקין

טכניקות קלאסיות, טכנולוגיות דיגטליות

טכניקות קלאסיות כמו פיסול באבן, ציור בשמן או תחריט חשובות לנו מאוד, והתלמידים שלנו יכולים להתלמד בהן כמו פעם – לעומק, בסדנאות מאובזרות, ובהנחייה אישית של אמנים-פרופסורים בכירים. במקביל אנחנו מציעים המון קורסים בטכנולוגיות חדישות כמו פיסול דיגיטלי, מיפוי וידאו, קוד יצירתי ושלל תוכנות. אנחנו מתעניינים במידה שווה באריגת שטיחים ובמציאות מדומה, בגילוף ידני וברובוטים. 

אמנות = פיסול+עיצוב משחקים+צילום אופנה+טקסטיל+קולנוע+רקיחת בשמים

מכיוון שאמנות היא תחום נוזלי, אנחנו מעודדים את התלמידים שלנו לצאת להרפתקאות בתחומים סמוכים שמעניינים אותם.

יש לנו קורסים בעיצוב משחקים, בצילום אופנה, בטקסטיל או קולנוע. וזו רק חלק מהרשימה. אנחנו אוהבים להוציא את הסטודנטים לאקספרימנטים מסעירים של גילוי עולמות חדשים. מדי שנה אנחנו מציעים מקבץ קורסים איזוטריים שבודקים מה קורה כשאמנות פוגשת תחומים מרוחקים כמו רקיחת בשמים ניסיוניים, אמנות ביולוגית או פחלוץ (אל דאגה, זו לא חובה). 

בניין עלית – משכנו של בית הספר לאמנות רב-תחומית (צילום: ארכיון בית קריניצי)

בניין איקוני, במרחק הליכה ממרכז תל-אביב 

בית הספר נמצא על גבול תל אביב ורמת גן, במרחק הליכה קצר ממתחם הבורסה, רכבת מרכז ומגדלי עזריאלי. אנחנו מנצלים את הקרבה הזו לתל אביב כדי לחבר את הסטודנטים שלנו לעולם האמנות המקומי כבר בזמן הלימודים. יש לנו גלריה שמארחת אמנים עכשווים בולטים, גלריית סטודנטים וחלל-תצוגה בתל-אביב, ותכנית שהות-אמן בתוך בית הספר. מדי שבוע גם מגיעים לבקר אמנים אורחים, אוצרים, אנשי טכנולוגיה ואנשים חושבים לסדנאות ולמפגשים בלתי-אמצעיים עם הסטודנטים. 

בית הספר נמצא בבניין עלית ההיסטורי, מבנה איקוני שנבנה כמפעל שוקולד בשנות השלושים, והוסב עבורנו לבית ספר לאמנות. הבניין מציע תשתיות יצירה נרחבות (שכוללות סדנאות פיסול, צילום, הדפס, ציור, רישום, וידאו ויצירה-דיגיטלית), חללי עבודה רחבי-ידיים, וצוות ידידותי של עובדי סדנאות המאפשר לתלמידים שלנו לממש כל פרויקט שעולה על דעתם.

נעה ברנט, תלמידת בית הספר בשנת 2021, בסדנאות ההדפס. צילום: גוני ריסקי

בראש העמוד: פרויקט הגמר של עוז וירט, 2023. צילום: ענת פינקלשטיין

בודק...