סטודנטים מהמחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה פיתחו מערכת ניטור למחקר אודות הקשר בין תנאי האקלים לתנועת הצבים בספארי

לאן הולכים הצבים כשיורד גשם ואיפה הם מעדיפים לבלות בשעת שרב? ירון רגב - סטודנט במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה - פיתח מערכת מעקב מתוחכמת אחרי צבי יבשה גדולים, המאפשרת לחקור את התנהגותם לאורך היום.

בהיותם של צבי היבשה בעלי "דם קר", הם אינם יכולים לווסת את טמפרטורת הגוף שלהם, התלויה במישרין מאקלים הסביבה בה הם מצויים. במסגרת שיתוף פעולה עם הספארי ברמת-גן, ביקש רגב לסייע למחקר העוסק בקשר בין השינויים בטמרפרטורות למצבם הפיסיולוגי וההתנהגותי של הצבים.

הצלבת הנתונים, המעובדים על-ידי תוכנה לטבלה נגישה ובהירה, מאפשרת ללמוד על דפוסי ההתנהגות של הצבים ועל העדפותיהם לאור שינויי מזג האוויר.

המערכת המורכבת, שפותחה בהנחיית ליביו גל - חבר סגל המחלקה - מוצמדת לשריון הצבים ובאמצעות GPS עוקבת אחר מיקומם בחצר הספארי. בתוך כך, היא מודדת את טמפרטורת הגוף שלהם בכל רגע נתון, זאת במקביל לחיישנים חיצוניים המתעדים את תנאי האקלים הסביבתי באזורים שונים של מרחב המחייה שלהם.

ראש המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, ד"ר עופר שוורצגלס, שיזם והוביל את שיתוף הפעולה הייחודי, אמר כי "אנו גאים ושמחים משיתוף הפעולה הפורה עם המרכז הזאולוגי". לדבריו, המערכות אותם מפתחים הסטודנטים שלנו בפרויקטי הגמר מעשירות את חיי בעלי החיים, כמו גם את  חוויית המבקרים במקום. בתוך כך, תלמידינו יוצאים נשכרים מההתנסות בפיתוח וייצור מערכות שימושיות בהן משולבים חלקים מכאניים, תוכנה וחומרה אלקטרונית". 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים