המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה

ראש המחלקה: ד"ר זאב ויסמן
משך הלימודים לתואר בוגר: 4 שנים (160 נקודות זכות)
המחלקה מעניקה את התואר האקדמי
בוגר במדעים - Bachelor of Science

מאתיים שנה בלבד חלפו מאז גילוי החשמל בראשית המאה ה-19 - תופעה פיזיקלית שהפיתוחים שבאו בעקבותיה, בפרט בתחום האלקטרוניקה (שראשיתו באמצע המאה הקודמת), שינו ללא הכר את פני החברה האנושית. כיום, משמשים החשמל והאלקטרוניקה כמעט בכל התחומים המוכרים לנו, בהם: מערכות תקשורת, תחבורה, בידור, נשק, רפואה וצעצועים, ובעתיד הלא רחוק - בצורת רכיבים שיושתלו בגוף האדם והחי. הפיתוחים בתחומים המרתקים הללו, כמו גם באחרים, מבוצעים בידי מהנדסי/ות חשמל ואלקטרוניקה.  

ביסודו של דבר, תפקידם של המהנדסים הוא לבנות פתרונות טכנולוגיים לבעיות שונות, כלומר לפתח ולייצר מערכות ומוצרים העונים לצרכי השוק. המגוון והמורכבות של הבעיות בתחום הטכנולוגי, ובהתאם גם הפתרונות המוצעים, הולכים וגדלים, כשהחשמל והאלקטרוניקה מצויים בלב מרבית הפיתוחים, גם כשהמערכת המרכזית בהם אינה אלקטרונית. בהתאמה גדל בהתמדה הצורך במהנדסי חשמל ואלקטרוניקה. 

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בשנקר תורמת למאמץ החשוב של הכשרת מהנדסים בתחום, ובוגריה משתלבים מדי שנה בחברות מובילות בתעשיית ההייטק, חלקם כבר התקדמו לעמדות מפתח. במהלך הלימודים, מתמחים הסטודנטים באחת מ-3 התמחויות:

 • תכנון מעגלים משולבים על שבבי סיליקון (VLSI): הדגש מושם על לימוד העקרונות הפיזיקליים של פעולת ההתקנים הרלוונטיים ועל ועקרונות תכנון המעגלים, המשלבים פונקציות אנאלוגיות (דוגמת חישה) עם פונקציות ספרתיות (עיבוד נתונים). שילוב זה הוא ייחודי למחלקה השנקרית, בראש ההתמחות עומד ד"ר עופר שוורצגלס.
 • מאור ותאורה: התמחות ייחודית לשנקר, המוקדשת לתכנון מערכות תאורה מודרניות לשימוש ביתי, משרדי, וחיצוני - תחום שזוכה לתנופה בשנים האחרונות, עם המעבר הנרחב להארה באמצעות נורות LED. ההתמחות, בראשה עומדת ד"ר גבריאלה (גבי) דורפמן-פורמן, שמה דגש על לימוד יסודות האופטיקה והאלקטרואופטיקה ויישומם לגופי תאורה ומערכות תאורה מודרניות. התמחות זו היא ייחודית למחלקה שלנו. מובילת ההתמחות היא ד"ר גבריאלה (גבי) דורפמן-פורמן.
 • תקשורת אלקטרונית: תכנון ושילוב של שיטות תקשורת במערכות אלקטרוניות, בדגש על תכנון וניתוח של ערוצי תקשורת ספרתית ועל היכרות, ניתוח ומימוש של ערוצי תקשורת נתונים ושילובים במערכות אלקטרוניות. מאחר שתקשורת נחוצה כיום כמעט בכל מערכת אלקטרונית, מיומנות זאת חשובה לכל מהנדס אלקטרוניקה העוסק בפיתוח מערכות מודרניות. בראש ההתמחות עומד ראש המחלקה, ד"ר זאב ויסמן.    

הלימודים במחלקה בנויים מ-4 שלבים עיקריים:

 1. קורסי יסוד מדעיים, הנלמדים בשני הסמסטרים הראשונים, בראשם: מתמטיקה, פיסיקה ותכנות מחשבים.
 2. קורסי ליבה הנדסיים בתחום הנדסת החשמל ואלקטרוניקה. 
 3. קורסי התמחות (בהתאם למסלולים שלעיל). 
 4. פרויקט הגמר: פתרון בעיה באמצעות תכנון אב טיפוס של מערכת, תוך יישום החומר שנלמד במהלך הקורסים ולימוד עצמי של חומר נוסף שנדרש לביצוע המשימה.  

לבסוף, מספר נקודות שהמחלקה שמה עליהן דגש מיוחד:

 • נשים להנדסת חשמל: באופן "מסורתי", כמות המהנדסים בתחום גדולה כמעט פי 10 מכמות המהנדסות. יש לכך סיבות שונות, אך לדעתנו אין לכך סיבה מוצדקת ולכן אנחנו שמחים במיוחד להצטרפות תלמידות למחלקה. לשוקלות זאת, או מתלבטות, ראו נא התייחסות מפורטת של כמה מן הבוגרות והתלמידות שלנו כאן. 
 • שילוב של הנדסה ועיצוב: אחד הדברים המייחדים את שנקר הוא קיומן בצוותא של שתי פקולטות - הנדסה ועיצוב. העיצוב הוא פן מרכזי בתכנון של מוצר (ראו למשל בדוגמה המוכרת של Apple) ואנו רואים חשיבות רבה באפשרות לטעום מפן זה תוך כדי לימודי ההנדסה (במסגרת "שבוע מרקחה", למשל), ואולי אף לשלבו בביצוע פרויקטים. 
 • הנדסה רב-תחומית: הנדסת חשמל ואלקטרוניקה היא רק אחד מן התחומים הנלמדים בפקולטה להנדסה. להיכרות עם התחומים ההנדסיים השכנים ולאפשרות לשלב מאמץ עם תלמידי הנדסה אחרים חשיבות לחיי העבודה בהמשך.
 • ביצוע פרויקטי גמר משמעותיים: פרויקט הגמר המחלקתיים צריכים לפתור בעיה אמיתית, לכן השאיפה היא כי פרויקט טוב יהווה אב טיפוס למוצר עתידי ובתום הלימודים ניתן יהיה לנסות ולקדם אותו לעבר מוצר של ממש. לשם כך, קיים בשנקר מנגנון של תמיכה ביזמות. 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>