רחצה לילית: תערוכת יחיד לצייר יוני גולד - מרצה במחלקה לאמנות רב-תחומית - בעקבות ילדותו בקיבוץ

 
במקלחת המשותפת של הקיבוץ הופך משהו אינטימי, פרטי, לא-מוגן לנחלת הכלל, נחשף ומגלה את עצמו ללא יכולת בחירה: הצייר יונתן גולד - מרצה במחלקה לאמנות רב-תחומית - יציג סדרת עבודות חדשות בעקבות ילדותו בקיבוץ וחוויית החיים הקומונולים. אלו תורגמו על-ידיו לציורים גדולי ממדים שנוצרו תוך שימוש בפיגמנט, דבק ושעווה.

"מה שקרה בחברה קומונלית-קיבוצית הוא מהלך מאולץ, לא טבעי, לא מתחשב בנתונים נפשיים עדינים של הפרט", אומר אוצר התערוכה, סשה סרבר - אף הוא מרצה במחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר: "בהיותו מיקרוקוסמוס שלם ולא רק מרכיב עם נתונים אישיותיים בקומונה, הפרט נאלץ להיחשף חשיפה חוזרת. לא כי הוא נולד כל פעם מחדש ולא כי הוא אוהב ורוצה להיחשף, אלא כי הוא מחויב להיחשף, לחנוק את הרגשות, את הבושה, את האינדיבידואל".

כמי שגדל לתוך חוויית הקיבוצית, מצליח גולד לבטא ולתמצת בציוריו יחס מיוחד זה בין גוף לנפש בכישרון רב. הוא מטפל בנושא העירום ברגישות מדויקת בצבע ובקומפוזיציה וחושף את הכבשן הנפשי שלו דרך פעולת הציור. בתוך כך, הוא אינו מפשיט ומבזה את הגוף על אף עירומו ושומר על ייצוגו כחלק ממרקם ומרחב ציורי.

לאחרונה יצא לאור ספר-אמן המסכם את יצירותיו הבולטות של גולד מהשנים האחרונות. בתוך כך, היה בין זוכי מלגת "אמן מורה" לשנת תשע"ה שמעניק משרד החינוך והתרבות לאמנים המעורבים בפעילות קהילתית בפריפריה.
 

  • התערוכה "רחצה לילית" תוצג בגלריה מנשר לאמנות (דוד חכמי 18, תל-אביב) בין ה-21.08 ל-11.09. אירוע פתיחה חגיגי יתקיים ביום חמישי, ה-21.08, בשעה 19:00. שעות הפתיחה: ימים א' -ה', בין 19:00-11:00 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>