מסע אחר: התערוכה "יש חפץ בו" מאפשרת היכרות עם מסורת האמנות השימושים של הנשים הבדואיות בנגב

מה אפשר לעשות עם מכסה של מאוורר? בידיהן של נשים בדואיות הוא הופך ל"סניית חֵנה" - מגש קלוע בצמר צבעוני, גדילים וחרוזים מוזהבים. המגשים הצבעוניים הללו הן חלק מיצירות עממיות של נשים בדואיות, שבשני העשורים האחרונים הופכות חפצים שאין בהם שימוש לאומנות שימושית. יצירות אלה שונות במהותן מהיצירות המסורתיות של העבר ומהיצירות בסגנון מסורתי המותאמות לצרכי תיירות ועיצוב עכשווי.

"ליצירות אלה יש נוכחות משמעותית בטקסים המלכדים ביתר שאת את המשפחה המורחבת והחמולה. יחד עם היחלשות המוסדות והמסגרות השבטיים, כתוצאה מהמעבר לחיים בישובי קבע, מתחזק היום מעמדן של הנשים. מהמפגשים עם היוצרות בישובי הבדואים השונים בולטת החשיבות של היצירה לשלושת הדורות: דור הסבתות, שעדיין חווה את חיי העבר, האמהות והבנות". 

כלים וחפצים שימושיים של נשים בדואיות יוצגו בתערוכה "יש חפץ בו", שתתקיים בגלריה טרומפלדור בעיר העתיקה של באר-שבע.

התערוכה - אתה אצרו דליה ברקי - אמנית טקסטיל ומרצה במחלקה לעיצוב טקסטיל - ואורנה גורן, מייסדת ואוצרת ראשית לשעבר של המוזיאון לתרבות הבדואים על שם ג'ו אלון, מאפשרת להתוודע לתרבות ולמסורת של דור הולך ונעלם. התערוכה אינה מציגה רק תרבות חומרית, אלא גם מאפשרת לצופה להכיר תרבות שאינה ידועה ולהיפגש עם עולמן של נשים שקולן לא תמיד נשמע.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים