Gift of Culture אופנה וסגנון חיים כגשר בין-תרבותי ישראל - יפן

Gift of Culture הוא פרויקט שמזמן לדור הצעיר במה, אשר במסגרתה יכולים המשתתפים לחלוק אלה עם אלה את ייחודם התרבותי דרך אופנה וסגנון חיים. שני הצדדים לומדים זה על זה ועל תרבותם באמצעות יצירת סביבה המאפשרת שיח לגבי היחס האישי של כל אחד מהמשתתפים לגבי תרבותו. זוהי "מתנת התרבות".

לישראל יש להציע גיוון תרבותי, נופים עוצרי נשימה, והישגים מרשימים בתחום עיצוב האופנה ברמה בינלאומית. Gift of Culture מאפשר לשקף את מציאות החיים בישראל כפי שהיא באה לידי ביטוי באמנות, במשפחה, במדע ובטכנולוגיה.

בניגוד לדימוי המקובל, ביפן יש יותר משלל אביזרי אלקטרוניקה ונערות חינניות בקימונו, ותרומתה לעולם האופנה וסגנון החיים יוצאת מגדר הרגיל. הדור הצעיר של הסטודנטים ביפן משלב את התפישה המסורתית היפנית עם רעיונות מודרניים ומציג לראווה פנים חדשות ומרהיבות של עולם זה.

הפרויקט מפגיש 34 סטודנטים משתי המדינות, אשר עובדים יחד בקשר אינטראקטיבי רציף. המיוחד בקשר זה הוא שהתקשורת והלימוד ההדדי מתבצעים בעיקר במדיום הוויזואלי. החל מאפריל 2010, המשתתפים עוקבים זה אחר זה באמצעות אתר שהוקם במיוחד עבורם, ושבו עורכים דיאלוג פתוח לצופים - ובכך, הם יוצרים למעשה פורום לאינטראקציה בין שתי המדינות. גישה חדשנית זו מחברת בין שתי קבוצות סטודנטים מבתי הספר הנחשבים ביותר לאופנה במדינתם: Bunka Fashion College ביפן ובית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב 'שנקר' בישראל.

מזה למעלה מ-80 שנה, מכללת האופנה 'בונקה' מובילה בתחום בהוראת האופנה ביפן. במשך השנים המכללה היוותה חממה לטיפוח מעצבים מוכשרים בזכות החינוך המקצועי המתקדם שלה, ועל בוגריה נמנים כאלה הפעילים בזירה הבינלאומית. מתוך הכרה כי עליה לעצב דור של מובילים בתעשיית האופנה, עוסקת מכללת בונקה בהכשרה להיבטים רבים ומגוונים של התעשיה: ייצור אופנה, טכנולוגיית אופנה, שיווק והפצת אופנה וטקסטיל.

מבין בוגרי בונקה הידועים נמנים המעצבים קנזו טקדה, ג'ונקו קושינו, הירוקו קושינו, יוג'י יממוטו, צ'יסטו צומורי, ג'וניה ווטנבה (COMME des Garcons), קייטה מרוימה, ג'ון טקהאשי (UNDERCOVER), ניגו (A BATHING APE), וטאמה הירוקאווה (SOMARTA).

Culture תתמקד במתן ביטוי אמנותי של חוויות חייהם של המשתתפים תוך התייחסות לתרבותם. כך, נוצרת שיטת לימוד מקורית אשר מובילה אותם להבנה טובה יותר של שתי הארצות.

הדיאלוג שיווצר במהלך פרויקט זה צפוי להניב יצירות יוצאות דופן הנוצרות בהשראת העבודה המשותפת והחברות בין המשתתפים. שיתוף פעולה זה עשוי לחזק את הקשר בין המדינות בכל התחומים, בין היתר המסחר והתיירות.

המשתתפים בשתי המדינות יכולים לעקוב זה אחר זה באמצעות האתר  המשמש כממשק לניהול הדיאלוג בין המשתתפים. דרך האתר, יכולים הסטודנטים לחלוק רעיונות באמצעים ויזואלים וכתובים, ואף לבקר זה את זה במהלך שלבי העבודה השונים. כל סטודנט בוחר נושא אישי, המבוסס על נקודת המבט המיוחדת שלו על המדינה ממנה הוא בא. האתר פתוח לציבור הרחב במהלך תקופת חילוף הרעיונות וניתן לעקוב אחר התקדמות הפרויקט גם ברשתות חברתיות כמו Twitter ו-Facebook.
האתר מושתת על קונספט עיצובי מיוחד שבו המחשבות של הסטודנטים מישראל ומיפן מיוצגות בסופו של דבר כמקשה אחת הצבועה בצבעי שתי המדינות.

אירוע השיא של הפרויקט הוא תצוגת אופנה וסגנון חיים אשר תיערך במכללת בונקה ביפן, ב-10 בספטמבר, 2010 ושבה יוצגו העבודות שהסטודנטים עמלו עליהן בחמשת החודשים שקדמו לה. כמו כן, באירוע יתקיימו הופעות חיות.

במהלך כל השבוע יתקיימו פעילויות שונות ומגוונות. תהיה זו הזדמנות עבור המארחים היפנים ללמוד על ישראל, מוצריה ומאכליה: במהלך השבוע יוצגו גם מוצרי החברות התומכות באירוע ותיפתח מסעדה בסגנון ישראלי.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים