הפלסטיק והסביבה - ידידות מתמשכת: מומחים וחוקרים מובילים מרחבי העולם השתתפו בכנס הפלטיקה הירוקה בשנקר

במסגרת אירועי חבר הנאמנים הבינלאומי של שלנקר לשנת 2011, התקיים כנס "פלסטיקה ירוקה ה-IV", שהוקדש לטכנולוגיות העדכניות והעתידיות לקבלת פלסטיקה ירוקה יותר.   

הכנס, שנערך בשיתוף איגוד יצרני הפלסטיקה והגומי בישראל, יצא לדרך בעיתוי אקטואלי במיוחד: ימים ספורים לפני כניסתו לתוקף של החוק להסדרת טיפול באריזות (התשע"א, 2011), המחייב תעשיינים וצרכנים לשנות את דרך חשיבתם על שימוש בחומרים פלסטיים. המחוקק קבע כי לצורך כך יוקם תאגיד מיחזור שמטרתו למצוא פתרון יעיל למיחזור הפלסטיק ולהפוך את פעילות המיחזור לחלק טבעי מסדר היום של כל צרכן בישראל.

"המיתוס הקיים של חומרים פלסטיים, הוא של חומרים מזהמים ומזיקים לסביבה, אך לא כך הדבר", אמר פרופ' קניג והוסיף כי "החומרים הפלסטיים היו והינם ידידותיים לסביבה עקב היכולת למחזר אותם, בהיותם חסכוניים בצריכת אנרגיה ליצורם ותרומתם לחיסכון בצריכת דלק עקב משקלם הנמוך והיותם מבודדי חום".

בכנס נידונו ההתפתחויות האחרונות, כמו גם העתידיות, בהפיכת החומרים הפלסטיים לירוקים יותר ובתרומה של תעשיית הפלסטיקה לצמצום הפסולת המוצקה וצמצום ההתחממות הגלובלית על ידי שימוש בחומרים ביו-מתכלים. בנוסף, נחשפו דרכים חדשות לייעול מיחזור הפלסטיק הקונבנציונלי.

נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, הדגישה בדברי הפתיחה לכנס את חשיבות השילוב בין עולם הפלסטיקה לסביבה. דיקן הפקולטה להנדסה, פרופ' שמואל קניג, התמקד ביתרונות הגלומים בשימוש בחומרים פלסטיים לסביבה, לחברה ולכלכלה וציין כי "הניראות של שקיות הפלסטיק היא המקור לדימוי השלילי של הפלסטיק, לכן פותחו בשנים האחרונות חומרים המתכלים על-ידי פעולה ביולוגית של מיקרואורגניזם וקומפוסטינג".

בכנס השתתפו מומחים מרחבי העולם, בהם פרופ' סטיב מק'רתי מאוניברסיטת UMass Lowell במסצ'וסטס, שעסק בפולימרים ביו-מתכלים והציג את ההתפתחויות בתחום הפלסטיקה הירוקה בארצות הברית. סיפן וודרוזקה, ראש תחום הפולימרים הביו-מתכלים ב-BASF, חלק עם הקהל את ההתפתחויות האחרונות בתחום באירופה.

פרופ' איגנסי ג'קובוביץ' משבדיה דן בפירוק חומרים פלסטיים בפעולת חימצון ארוכת טווח ומר פטריק צימרמן מחברת Fkur Kunststoff הגרמנית סקר את ההתפתחויות בחומרים רב-שכבתיים מתכלים ביולוגית.

ד"ר אנה דותן, חברת סגל ומרצה בכירה במחלקה להנדסת פלסטיקה בשנקר, הציגה בכנס את מחקרה לשימוש של סיבים ממקור טבעי לשריון חומרים פלסטיים. פרופ' עמוס אופיר, אף הוא חבר סגל המחלקה, הירצה על גישתו הבסיסית לשילוב בין חומרים ביו-מתכלים לקבלת מוצרים לישומים מוגדרים.

מר שחר מילמן סקר את הפיתוחים של תוסף לתרכיזים עבור חומרים מתכלים ומר יונתן ענטבי מחברת "כפרית" סקר את היישומים מפולימרים ממקורות מתחדשים. חתם את הכנס צבי גולדשטיין, ראש תחום המזון באיגוד התעשיינים הישראלי, שדן בחוק האריזות החדש ומשמעותו לגבי התעשייה והצרכנים.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים