סטודנטים שנה ב' במחלקה לעיצוב אופנה מציגים את דמות השושבינה

הסרט "27 שמלות" העולה לאקרנים בימים אלה עוסק בשושבינה הנצחית – זו שנגזר עליה להיות תמיד תפאורת האירוע ולעולם לא האירוע עצמו .גיבורת הסרט כבר תפקדה 27 פעמים בתפקיד זה ויש לה ארון מלא ב- 27 שמלות כדי להוכיח זאת.

במסגרת קורס איור אופנה בשנקר בהנחיית ארז עמירן, שותפו תלמידי שנה ב' בפרויקט שבו התבקשו להציע את האינטרפרטציה האישית שלהם לנושא "השושבינה" ולאייר שמלות המתכתבות, בדרך זו או אחרת, עם נושא הסרט .
דמות השושבינה אינה חלק מן התרבות או המסורת היהודית והחיבור של החברה הישראלית אליה אינו מובן מאליו. הקישור המיידי שאנו נוטים לעשות הוא אל השיקוף הבנאלי המופיע בסרטים אמריקאיים . לרוב תהיה זו קלישאה של דמות בשמלת ערב דמוית עוגת קצפת המשלבת (בטעם רע) נשיות פסבדו-רומנטית עם ילדותיות מוקצנתזוהי דמות שתפקידה היחיד הוא לשמש מעין טפט (חיוור, עד כמה שאפשר) למלכה האמיתית של האירוע – הכלה .

הסטודנטים שנטלו חלק בפרויקט התבקשו להפנות את אור הזרקורים אל הדמות המשנית של ההצגה ולתרגם את תפיסתם לגביה לשמלות מאוירות. 27 מתוך העבודות נבחרו ועובדו לכרזות הנותנות למושג השושבינה פרשנויות שונות. חלק מהסטודנטים בחר להתאים עצמו לייצוג הקלישאי של השושבינה בהווי האמריקאי ואף הקצינו את הדמות לכדי קריקטורה. אחרים בחרו להציג את השושבינה כמי שיוצאת לקרב משל עצמה, זו שמתייחסת לאירוע כשדה-ציד של חתנים (או לפחות של סטוץ ללילה...). הדימוי הזה מציג את השושבינה כדמות מפתה ואפילו הרסנית שגונבת את התהילה מהכלה עצמה. והיו כאלה שהציגו את השושבינה כמי שחיה 'ליד החיים'. דמות פסימית ומותשת המכלה את חייה בציפייה חסרת תוחלת ובייאוש. כך או אחרת, היה מפתיע לגלות התייחסות כמעט גורפת אל דמות השושבינה כאל דמות לא-מאושרת .יחס ציני ומפוכח שכזה הוא מפתיע בעיקר לנוכח גילם הצעיר של הסטודנטים והנטייה לשייך לגיל זה הסתכלות רומנטית יותר על החיים .

 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>