מבעד לשכבות: אופנה בהשראת בית גורדון-לונדון ההיסטורי בראשון לציון

29/10/15 20:00 - 1/12/15 20:00 בית גורדון-לונדון, מוזיאון ראשון לציון

לובשים היסטוריה: למעלה מ-120 שנה ניצב בלב ראשון-לציון הבית המהודר שבנה אברהם זאב-גורדון, מחלוצי העליה הראשונה שהקימו את המושבה. במהלך השנים שימש המקום כחווה לגידול יענים, בית מלון ("פנסיון לונדון"), אולם נשפים, בית כנסת וחנות שעונים, עד שנעזב מיושביו בשנות ה-70 ונרכש על-ידי העירייה למטרות שימור.

ב-4 השנים האחרונות עבר המבנה ההיסטורי תהליך מורכב של שימור ושיקום ונבנתה בו גלריה עירונית לאמנות עכשווית. לכבוד השקת המתחם המחודש יציגו סטודנטים מהמחלקה לעיצוב אופנה תערוכה מיוחדת עם דגמים ייחודיים שיצרו בעקבות סיפורו של המקום ואנשיו.

סוכריות רקומות של סבתא רוזה: עיצוב של שחר גלעדי (צילום: אילן ספירא)

במסגרת שיתוף פעולה עם מוזיאון ראשון-לציון, התוודעו הסטודנטים לסיפורו של הבית, על היבטיו ההיסטוריים, אדריכליים ותרבותיים, והתחקו אחר הדמויות הססגוניות שחיו במקום. בתום תהליך המחקר הם יצרו דגמים מקוריים בהשראת תולדות המקום והאירועים שהתרחשו בו לאורך השנים.

מגוון הדגמים המוצגים בתערוכה משקפים שיח בין-דורי מרתק בין המעצבים הצעירים של ימינו להיסטוריה של היישוב היהודי בארץ ישראל. בתוך כך, הם מעוררים דיון בשאלות חברתיות נוקבות על מהות החיים אז והיום, על ערכים ועל מקומם של היוצרים בין הזמן והמקום. 

בראש העמוד: דגם של יוליאנה בויקו מתוך התערוכה (צילום: אילן ספירא)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים