רשות מחקר, יצירה ופיתוח

ארכיון הטקסטיל והאופנה ע"ש רוז

לאתר ארכיון הטקסטיל והאופנה על-שם בנט ופאולין רוז לחצו כאן!

מי אנחנו

ארכיון האופנה והטקסטיל ע"ש רוז הוא אוסף האופנה, הטקסטיל והאביזרים הגדול ביותר בארץ. הוא נמצא בקמפוס שנקר ומכיל כ-7000 פריטים החל מהמאה ה-18 ועד היום שנתרמו לשנקר לאורך השנים. האוסף מכיל פריטים מקומיים כמו גם פריטים מכל רחבי העולם העושים שימוש במגוון רחב של טכניקות ידניות ותעשייתיות. הארכיון משמש ככלי רב ערך להוראה, לימוד ולמחקר והוא עומד לרשות סטודנטים, בוגרים, חוקרים ומעצבים. באופן שוטף מתקיימים בארכיון קורסים, הרצאות ושיעורים המתמקדים בבגד ובטקסטיל ככאלה שטומנים בחובם עולם ומלואו. דרך התבוננות בפריטים השונים אנחנו מדגימות, לא רק אספקטים טכניים הקשורים לעיצוב ובניית בגדים, אלא גם את הקשר בין אופנה וטקסטיל לבין החברה בה הם נוצרו וכיצד ניתן להשתמש בהם ככלים לחשיבה היסטורית ביקורתית.

חזון

אנחנו בארכיון מאמינות שאופנה וטקסטיל  מכילים מגוון אדיר של ידע, מהיסטוריה, סוציולוגיה, כלכלה וטכנולוגיה ועד לאנתרופולוגיה, מגדר והיד נטויה. במחצית השנייה של המאה ה-20, החל העיסוק במחקר התרבות החומרית לצבור תאוצה וכיום אוניברסיטאות שונות ברחבי העולם רואות במחקר זה שיח אקדמי מוכר. העיסוק באופנה, טקסטיל ועיצוב והקשרים בינם לבין התרבות והחברה מעוררים יותר ויותר עניין ובאים לידי ביטוי בספרות האקדמית, בתערוכות ובכנסים ההולכים ומתרבים. הארכיון ע"ש רוז בשנקר והצוות המיומן העובד בו, מציעים חומר איכותי ומגוון המדגים היבטים תיאורטיים שונים וספקטרום רחב של חומרי גלם. אלה יכולים לשמש כמקורות ראשוניים למחקרים טכניים כמו גם כמקורות השראה ולבסס את הארכיון כאבן שואבת ותומכת למחקר ולימוד תיאורטי של אופנה וטקסטיל.

קורסים

הארכיון מציע קורס תולדות האופנה בשיתוף המחלקה ללימודי חוץ והמשך כמו גם מגוון הרצאות מעמיקות על נושאי אופנה שונים.

כמו כן, באופן שוטף מתקיימים בארכיון שעורים מיוחדים הנבנים על פי דרישת מרצי המחלקות השונות. השעורים מתמקדים בנושאים מגוונים כמו: הכרת תקופות מסוימות בתולדות הלבוש ותולדות הטקסטיל, מקורות השראה לעיצוב עכשווי, בחינת בגדים עתיקים, מחוות למעצבים ידועים ועוד.

שיתופי פעולה ופרויקטים

בהיותו האוסף הגדול בארץ לאופנה וטקסטיל הארכיון משתף פעולה עם מוסדות התרבות הגדולים בארץ ולוקח חלק באיגוד המוזיאונים. פריטים מתוכו הוצגו בשנים האחרונות במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאון הרצליה ועוד. כמו כן, הארכיון לוקח חלק במחקרי אופנה שנערכים בארץ דוגמת הספר "מקום לאופנה" בשיתוף מוזיאון ישראל וסטימצקי.

תשתיות – מעבדות וסדנאות 

לצורך שימור הבגדים באופן מיטבי ולאורך זמן, הארכיון מאחסן את האוספים לפי פרמטרים מוזיאליים הכוללים חלל אחסון בסטנדרט גבוהה, בקרת טמפרטורה, לחות, תאורה ומגע. צמוד לחלל האחסון, נמצאת כיתת לימוד בה יושבים המבקרים להרצאות, הדגמות והצצות לפריטי הארכיון הנדירים.

יצירת קשר

צוות הארכיון מזמין אתכם להתעדכן בנעשה בארכיון באינסטגרם.

מבקרים הרוצים להגיע לארכיון כדי לתרום או להתבונן על פריטים יקבעו פגישה אישית עם צוות הארכיון במייל rosearchive@shenkar.ac.il, או על ידי השארת הודעה בטלפון 03-6110061.

קבוצות עד 15 איש יכולות לקבוע הרצאה פרטית בארכיון בליווי פריטים נדירים מהאוסף בתשלום ובתיאום מראש.

בראש העמוד: צילום אחיקם בן יוסף

טל גרנובסקי אמית – מנהלת ארכיון האופנה ע"ש רוז

מנהלת ארכיון האופנה ע"ש רוז

בודק...