סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תכשיטים הציגו פריטים מתקדמים של מחשוב לביש במסגרת תערוכת חדשנות וטכנולוגיה של מייקרוסופט

מאפל-ווטש וגוגל-גלאס עד לצמידי כושר ואפודי קרב חכמים: טכנולוגיות לבישות הפכו בשנים האחרונות לתחום הנחשק והטרנדי בעולם, והן עומדות במרכז פיתוחים חדשניים ועתידניים של חברות וגופי ענק - החל מתעשיית ההייטק עד לאופנה. 

כחלק ממהפכת "האינטרנט של הדברים", מציבות הטכנולוגיות הללו אתגרים חדשים גם בפני מעצבים ופותחות בפניהם אפשרויות לבטא את עצמם בדרכים שלא נודעו בעבר, תוך קיום דיאלוג עם המסורות המוכרות להם.

מזה 7 שנים מתקיים במחלקה לעיצוב תכשיטים קורס פורץ דרך באקדמיה הישראלית של מחשוב לביש, בו נחשפים הסטודנטים לאפשרויות הגלומות בשילוב רכיבים אלקטרונים ומעבדים באובייקטיים קישוטיים ופונקציונליים. 

בהנחייתם של ידידיה ון-אסן ומיכל בריל, הם מתנסים באפשרויות השפה האינטראקטיבית ושל הטכנולוגיות הדיגיטליות עד ליצירת תכשיט, עבודת גוף או אובייקט נייח הממלאים יעוד "חכם" שבסוף התהליך עובד הלכה למעשה.

מלבד אובייקטים שפעולתם מתרחשת רק על הגוף העונד אותם, לומדים הסטודנטים ליצור אינטראקציה עם הסביבה בעזרת חיישנים מתקדמים ומורכבים, בהם חיישני קרבה, תאוצה וחום, כמו גם לתקשר עם אובייקטים חכמים אחרים.

מגבעת מניפה שמגיבה לקרבה אנושית בעיצוב סבטלנה קוצרב, ליה סטוק, נעם אלוני (צילומסך/וידאו: נמרוד סונדרס)

בשנה האחרונה ביקרו בקורס נציגי מייקרוסופט שהתפעלו מהתוצרים שפיתחו הסטודנטים והזמינו אותם לקחת חלק באירוע ThinkNext2015 המוקדש ליצירתיות בטכנולוגיה. הפרויקטים הוצגו במסגרת "פסטיבל הדגמות", בו משתתפים הגופים המובילים בארץ בתחום החדשנות.

בין העבודות שהציגו הסטודנטים משנקר: מגבעת-מניפה מסוגננת הנפרשת על הפנים בתגובה לקרבה של אדם אחר, צמיד אהבה זוגי, תכשיט גוף המתריע על יציבה מרושלת וכפופה, חצאית המאירה בצורת פרחים עם רדת החשיכה ותכשיט צוואר שמגיב למוזיקה באמצעות פעימות לדים.

צמידי אהבה בעיצוב אוריה פורשר ואור מרכס (צילומסך/וידאו: נמרוד סונדרס)

בראש העמוד: תאורת צוואר שעיצבו בהא קטוף, מרי גרוסמן ולירז בורנשטיין (צילומסך/וידאו: נמרוד סונדרס)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים