עבודת וידאו-ארט על שואת העם הארמני של וננה בוריאן מהתכנית לתואר שני בעיצוב נבחרה להשתתף בפסטיבל יוקרתי במדריד

כמיליון וחצי בני אדם עונו ונרצחו על-ידי שלטונות האימפריה העות'מנית במהלך מלחמת העולם הראשונה, אך גם מאה שנה לאחר מכן מרבית מדינות העולם - בהן גם ישראל - אינן מוכנות להכיר באופן רשמי כי מדובר ברצח עם. וננה בוריאן - סטודנטית לתואר שני בעיצוב ובת למשפחה ארמנית - יצרה עבודת וידאו נוקבת בנושא ותציג אותה בפסטיבל בינלאומי לווידאו-ארט שיתקיים במדריד.

"עליתי עם משפחתי מארמניה בשנת 1998 ונושא השואה של עמי הוא חלק בלתי נפרד מהזהות האתנית שלי", סיפרה בוריאן על הרקע ליצירתה. לדבריה, "מדינות רבות אינן מכירות בשואה זאת מסיבות פוליטיות, בראשן טורקיה וישראל, והעניין מדאיג אותי ביותר". 

"זהות" // קטע מעבודתה של וננה בוריאן:

במסגרת פרויקט הגמר שלה, לקראת השלמת התואר השני בעיצוב, החליטה בוריאן להתמודד עם הנושא הטעון ויצרה מערכת מורכבת של דימויים בהשראת השואה הארמנית. "בעבודות הווידאו ביקשתי להעביר מסר ורגש אישי, אך גם מאוד כולל", היא אומרת ומוסיפה כי "אני מקווה שאם המודעות בארץ תעלה, הסיכוי להכרה רשמית של המדינה יהיה גבוה יותר". 

הפרויקט של בוריאן נבחר להשתתף בפסטיבל Proyector היוקרתי, יחד עם 27 עבודות וידאו בולטות מרחבי העולם. זוהי השנה ה-8 בה מתקיים הפסטיבל, שזוכה להצלחה גדולה ולתשומת לב בינלאומית נרחבת.

 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים