העין השביעית: שאול אמסטרדמסקי מספר על עיתונות נתונים ועל המעבדה המיוחדת שסייע לייסד במכללת שנקר

אחרי שנה של ניסוי וטעייה החלה לפעול בשבוע שעבר במכללת שנקר מעבדת דאטה-ג'ורנליזם (עיתונות נתונים). אחד ממייסדיה, עיתונאי "כלכליסט" שאול אמסטרדמסקי, שוחח עם אורן פרסיקו ונמרוד הלברטל בתוכנית "קול העין" והסביר למה נועדה המעבדה ואילו תוצרים היא צפויה לנפק.

"בשנקר יש סטודנטים לעיצוב והנדסת תוכנה, ויחד איתם אפשר ליצור את המשולש שהצלע החסרה שלו היא הצלע שאנחנו מ'כלכליסט' מביאים, הצלע התוכנית", אומר אמסטרדמסקי. המטרה, הוא מסביר, היא "ליצור פרויקטים עיתונאיים שמבוססים על דאטה, על מידע, על מספרים, על נתונים, על אקסלים מטורפים שלבד אין לך מה לעשות איתם".

"הביטוי הטוב ביותר לדאטה-ג'ורנליזם הוא גרפי", מוסיף אמסטרדמסקי, "כי זו הדרך הכי נוחה להבין מהר מספרים ומידע מורכב, אבל אפשר לספר סיפור בצורה טקסטואלית של 2,500 מלה, שיהיה מבוסס רק על נתונים, וגם זה דאטה-ג'ורנליזם. הפרינציפ הוא שאתה משתמש במידע קשיח ומתייחס אליו כמקור לכל דבר. שואל אותו שאלות, מבין מה המגבלות שלו, משלים נתונים אם צריך ממקומות אחרים ומספר את הסיפור על-פיו. הכוח של הדבר הזה הוא שנתונים, כל עוד אין עליהם מניפולציות, אי-אפשר להכחיש אותם, אי-אפשר לעשות עליהם ספינים, אי-אפשר לסובב אותם, אי-אפשר להפוך אותם. אתה לוקח אותם, שם אותם בפרצוף של מקבל ההחלטות ואומר, 'הנה, זו המציאות, תתמודד איתה'".

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>