Shenkar Talks: מרצים ובוגרים ממחלקות העיצוב וההנדסה סיפרו על מחקרים ופרויקטים יוצאי דופן בערב של הרצאות מרתקות

איך מעצבים חללית שיוצאת למסע לירח? מתי נוכל להדפיס בגדים בבית והאם ננו-חלקיקים יצילו אותנו מתאונות אוויריות? מרצים ובוגרים ממחלקות ההנדסה והעיצוב של שנקר סיפרו על עבודתם ועל מחקריהם פורצי הדרך בערב שכולו יצירתיות, חדשנות ורב-תחומיות. תחת הכותרת Shenkar Talks, הם שיתפו את הקהל באחורי הקלעים של עשייתם יוצאת הדופן, העומדת בבסיס החשיבה השנקרית - חיבור העולמות בין הנדסה, עיצוב ואמנות. 

"ההרצאות שתשמעו יספקו לכם טעימה ממה שמניע אותנו בשנקר", אמרה נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, בפתח האירוע והוסיפה כי "אלו הם יוצרי העתיד, החוקרים והמעצבים שמשפיעים וישפיעו על חיינו, והם משלנו". 

אז מה היה לנו ב-Shenkar Talks? מדברים חדשנות, מדברים שנקר:

הקומיקסאי והמאייר אסף חנוכה - חבר סגל המחלקה לתקשורת חזותית - סיפר על אחורי הקלעים של הרומן הגרפי המוערך The Divine, אותו יצר עם אחיו תומר והתסריטאי והבמאי בועז לביא. הספר זכה לאחרונה במדליית זהב בתחרות המנגה הבינלאומית של ממשלת יפן ודורג כאחד מרבי המכר המומלצים של ה-Ney York Times. 

חנוכה שיתף את הקהל בתהליכי העבודה והיצירה על הפרויקט המרשים וסיפר על התאומים הבורמזים ג'וני ולותר טו, שהיוו מקור השראה לעלילה המסתורית של הרומן, ועל הקשר שנוצר ביניהם בעקבות הפרויקט הבינלאומי. 

צפו בהרצאה של אסף חנוכה:

איך מונעים תאונות באמצעות ננו-חלקיקים? פרופ' חנה דודיוק - ראש המחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים - סיפרה על הפיתוח המהפכני שהובילה, של משטחים דוחי מים וקרח בעלי יכולת "ניקוי עצמי" חסרת תקדים. לאחרונה נבחרה ההמצאה החדשנית על-ידי משרד המדע לאחת התגליות הישראליות המשפיעות בעולם.

פרופ' דודיוק היא מומחית בחקר טכנולוגיות של הדבקות ודבקים, פולימרים ויישומי ננו-טכנולוגיה ובפיתוחים הקשורים אליהם בתעשיה ואחת החוקרות המובילות בתחומים אלה. היא אחראית לכ-22 פטנטים, פרסמה למעלה מ-130 מאמרים בספרות המקצועית ונשאה כ-160 הרצאות בכנסים בינלאומיים. 

צפו בהרצאה של פרופ' דודיוק:

השמיים הם הגבול? אם תשאלו את מעצב המכוניות הבינלאומי אלכס פדואה - חבר סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי - הרי שמדובר בהזדמנות לגלות עולמות חדשים. בהרצאה מרתקת ומלאת השראה, הוא סיפר על תהליך החשיבה והעבודה בדרך לעיצוב החללית הישראלית הראשונה שתגיע לירח.

פדואה חשף סקיצות ורעיונות שפותחו במסגרת הפרויקט הייחודי ושיתף את הקהל באתגרים העצומים העומדים בפני מעצב שנדרש לצאת מהקופסא ומהאטמוספרה. 

צפו בהרצאה של אלכס פדואה:
  

אתגרים ארציים יותר עמדו בפניו של ד"ר דן לויטוס - חבר סגל המחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים ובוגר שלה - שסיפר על המסלול שעבר מאז סיים את לימודי התואר הראשון בשנקר. הוא חשף לבטים ומחשבות מדרכו האקדמית וסיפר על מחקריו המתקדמים בתחום הפולימרים הביו-רפואיים.

צפו בהרצאה של ד"ר לויטוס:

הנדסה, עיצוב ואמנות הם אבני היסוד של שנקר, אבל מה קורה כשמחברים ביניהם? מיכל רינות - מייסדת ומנהלת המרכז לעיצוב וטכנולוגיה ע"ש מיכל ואברהם כדר - סיפרה על הקשר בין האדם למכונה ועל התובנות העולם ממנו.

המסלול האקדמי והמקצועי של רינות, אותו תיארה במהלך הרצאתה, משקף במידה רבה את החיבורים הרב-תחומיים המרתקים המתנהלים במרכז אותו היא מובילה, דרכו זוכים הסטודנטים לגלות ולפתח עולמות תוכן חדשים. 

צפו בהרצאתה של מיכל רינות:

דמיינו לעצמכם שהייתם יכולים להדפיס בבית כל בגד שתרצו. נשמע עתידני? דנית פלג - בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה - הפכה את החלום למציאות כשיצרה את קולקציית האופנה הראשונה בעולם שהודפסה כולה בתלת-ממד באמצעים ביתיים. פרויקט הגמר החדשני שלה עורר סקרנות רבה ברחבי העולם ומיצב אותה כמומחית פורצת דרך בתחומה. 

במסגרת ההרצאה, סיפרה רביב על התהליכים שהובילו אותה לפיתוח הדגמים המודפסים, על מקורות ההשראה ועל החלומות לעתיד הקרוב והרחוק. 

צפו בהרצאה של דנית פלג:

ערב ההרצאות הייחודי Shenkar Talks התקיים במסגרת אירועי חבר הנאמנים של שנקר והופק בסיוע הצוות המקצועי של "גלעד עדין בע"מ". הנחה את הערב בחן רב ד"ר דן לויטוס - חבר סגל המחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים - שאף הרצה על עבודתו ועל דרכו האקדמית. 

האירוע לווה בקטעי שירה של אנסמבל "ווקה תקווה" - הרכב אקפלה חברתי, הפועל בשכונת התקווה בדרום תל-אביב במטרה ליצור שינוי באמצעות המוסיקה - ובמופע אמנותי של שאמאל פיטס, חבר להקת המחול "בת-שבע", בכריאוגרפיה של אוהד נהרין.

בראש העמוד: מנחה האירוע וחבר סגל המחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים, ד"ר דן לויטוס (צילום: גלעד עדין הפקות)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים