שבוע האיור 2018: סגל שנקר ובוגרים בולטים מציגים ויוזמים שלל תערוכות, פעילויות ופרויקטים

שבוע האיור 2018 חוזר לתל־אביב-יפו בפעם החמישית במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים איור״ של המחלקה לאמנויות בעיריית תל־אביב-יפו, ביוזמתו של מגזין פורטפוליו. בין התאריכים 15-24.10 הקהל הרחב מוזמן לבקר ולהשתתף בעשרות תערוכות, סדנאות, מפגשים עם מאיירים, איורי חוצות וירידי מכירה. השנה נוכחות סגל ובוגרי שנקר מורגשת במיוחד עם מספר רב של תערוכות ופרויקטים בולטים.

איציק רנרט, ראש התכנית לתואר שני בעיצוב ומרצה במחלקה לתקשורת חזותית, הצטרף ליאנה בוקלר ועמית טריינין, מבכירי המאיירים המקומיים, כדי לגעת יחד ולחוד בזכרונות משפחתיים, במרחב שבין תיעוד לדמיון ופנטזיה בתערוכה הקבוצתית "מפגש משפחתי". רנרט מציג סדרת איורים שנעה במרחב שבין תיעוד לדמיון ופנטזיה, ושמבוססת באופן חופשי ופרשני על צילומים של בני משפחתו המורחבת מלפני השואה ואחריה. המפגש בין שלושת המאיירים מאפשר להם להתערבב זה באיוריה של זו, ולהביא לידי ביטוי את אופיו, סיפורו וסגנונו של כל אחד מהם.

המאיירת והמרצה במחלקה לתקשורת חזותית בתיה קולטון משתתפת בתערוכה הקבוצתית "הבית העתידי" המוצגת בגלריה של בית האדריכל. בתערוכה, אדריכלים/ות, מאיירים/ות ומעצבים/ות משתפים פעולה כסטודיו אינטרדיסציפלינרי אחד, שמגיב ומפרש את רעיון ״הבית העתידי״ בקונטקסט מקומי. משתתפים: אלון ברייאר, בתיה קולטון, טולה עמיר, יואב פלד, ניב תשבי, עזרי טרזי, רוני אביצור, תמרה אפרת.

יונתן פופר, רפרנס, מגזין ליברל יוני 2016 לצד צילום של סמדר הונציקר

יונתן כץ, בוגר מסלול איור במחלקה לתקשורת חזותית, חי שנה בקיוטו, יפן, שם למד יפנית ואייר למגזינים בקיוטו ובאוסקה.דרך סיפורים קצרים מחיי היום־יום, מציג כץ את דיוקן העושר והדקדנט של נשות שנגחאי בתערוכת היחיד "נשות שנגחאי - סיפורי אריסטוקרטיה". בוגר נוסף המציג תערוכת יחיד השנה הוא יונתן פופר המציג את "רפרנס", תערוכת יחיד המתייחסת לשימוש המאייר והאנימטור בבצילום מבוים כדי לדייק את אפיון הדמויות שאותן הוא מאייר.​ המבט האינטימי אל דימוי הגוף ואל קרביו של התהליך האמנותי פולש גם אל התוצר המוגמר, שיש בו מהאישי. הצגת תמונות אלו מהווה חשיפה ייחודית של מי שלרוב נמצא מאחורי הדימוי המצויר.

חנות מוצרי הנייר PULP מארחת את הטיפוגרף והמאייר חן מכבי בסדרת איורים חדשה, המציגה פרשנות גרפית ליצירות אמנות. בתערוכה Art:Remix יוצגו הדפסים וסדרת מוצרי נייר מאוירים חדשים. בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה, שחר אבנט, גם מתארחת השנה בחנות ומשיקה שיתוף פעולה ייחודי עם  מותג הנעליים Coupleof אשר הופך את החנות שלו לגלריה, המציגה קולקציית איורים ונעליים שמשייטת בין אמנות, אופנה ופרקטיקה. הקולקציה - שעיצבו יחד שחר אבנט, שלי ואילון סתת קומבור - תעמוד למכירה, והעיצובים יציגו סינרגיה בין שני המותגים תוך שמירה על הזהות העיצובית האינדיבידואלית של כל אחד מהם.

מתוך פרויקט הגמר של דניאלה רזניק

בוגרות וסטודנטיות התכנית לאוצרות ביחידה ללימודי חוץ ממשיכות לקצור שבחים עם שני פרויקטים מיוחדים בשבוע האיור 2018. כיאה לבוגרות תכנית רב-תחומית, הפרויקטים אינם נשארים בקוביה הלבנה אלא פורצים את הגבולות המוכרים כדי ליצור שיח עם העולם והחברה הישראלית.  "אפטרסקול" הינו בית ספר פופ־אפ למאיירים, מעצבים ויוצרים ביוזמת אור רוזנשטיין ותום כהן המזמין לקום משולחן העבודה ולפגוש רעיונות חדשים בסדנאות, בכיתות אמן, בהרצאות ובשלל אירועים מרתקים. התערוכה "תלוי באוויר", באוצרות תמר למדן וכרמית שיין, מאפשרת לפליטים ומבקשי מקלט מאריתריאה, דרום סודן ואתיופיה להשמיע את קולם האמנותי כדי לחלוק את סיפורם האישי, שחשוב להם להפיץ ולשתף עם העולם. סיפורים על חלומות שלא יתגשמו, על שבריריות של מצב רגשי ועל תחושת זהות מפוקפקת בשל האובדן של בית ומשפחה משתקפים במובייל האישי שלהם, המציג מצב של תנועה מתמדת.

 

בוגרות מחזור 2018 הטריות מציגות גם הן בשתי תערוכות קבוצתיות מרתקות באוצרותו של יובל סער, מייסד שבוע האיור. יערה גולדברגר ומרים לונגדים מציגות בתערוכת "ספרי הילדים המאוירים של בוגרי 2018" המציגה מבחר ספרי הילדים הטובים ביותר שאיירו בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית לשנת 2018 משנקר, ויצו חיפה ומנשר. לצד סיפורים מקוריים שכתבו ואיירו הבוגרים, יוצגו גם איורים לקלאסיקות ספרותיות. "הפורמט הוא המסר 2018" מציג מבחר פרויקטי גמר שאיירו בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית לשנת 2018, בפורמטים מיוחדים בדו־ממד ובתלת־ממד וביניהם דניאלה רזניק, סיגי גבריאלוב, רחלי סלם אשר יצרו פרויקטים אישיים ומקוריים הנוגעים בן היתר בסיפורם האישי ביחס לתרבות ומקום. 

 

בראש העמוד: חן מכבי לפאלפ, Art:Remix (צילום: דוריאן קרידו)

 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים