לא נשכח ולא נסלח: סטודנטית מהמחלקה לתקשורת חזותית עיצבה את הכרזה הרשמית ליום הזכרון ליצחק רבין ז"ל

"במתח הרב לפני שהאצבע תלחץ על ההדק, לפני שפתיל החבלה יבער, עוד יש זמן להרהר לבד: האם היינו מוכרחים לפעול? האם לא הייתה דרך אחרת? האם לא היה מנוס? אלף מחשבות בלב איש. ואז, ניתנה הפקודה, והתופת משתולל": זהו המסר העומד במרכז הכרזה שעיצבה בר דגטיאר - סטודנטית מהמחלקה לתקשורת חזותית - שנבחרה לייצג באופן רשמי את יום הזיכרון ה-9 לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל.

במסגרת שיתוף פעולה עם "מרכז יצחק רבין", התבקשו הסטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית להתייחס לאירוע המכונן ששינה את פני החברה הישראלית. הם נפגשו עם נציגי המרכז החינוכי להנצחת מורשת רבין, השתתפו בסמינר עם הח"כ לשעבר עוזי ברעם והגב' מיכל גלבוע-אטר ודנו בשאלות של זכרון, שכחה, מנהיגות, אזרחות ודמוקרטיה.

לא נשכח ולא נסלח: הכרזה הנבחרת של בר דגטיאר

בהנחיית להב הלוי חקרו הסטודנטים את קהלי היעד להם מיועדת הכרזה ובחרו להתמקד בדור הצעיר שגדל בעשור שחלף מאז הרצח. בין מגוון העבודות, ששיקפו תפיסות ופרשנויות שונות, בלטה הכרזה של דגטיאר, המבוססת על פורטרט של רבין ז"ל, אותה יצרה מהטקסט של הנאום שנשא בטקס קבלת פרס נובל לשלום בדצמבר 1994. להבלטת המסר שביקשה להעביר, בחרה דגטיאר להשתמש בצבע אדום דומיננטי, כשרק חלק מהטקסט הודגש בלבן.

"הכרזות יהוו בסיס לדיון ציבורי-חינוכי עמוק שעורך מרכז יצחק רבין לקראת יום הזיכרון ובמהלך השנה", אמר מנכ"ל מרכז יצחק רבין, מר יוסי לחמני, והוסיף כי "הן ישמשו לעיסוק מהותי בנושאי דמוקרטיה, הנצחה, זיכרון ומנהיגות".

למקום השני בתחרות נבחרה הכרזה שעיצבה שירן רוקאווי (הדימוי בראש העמוד) בהשראת פורטרט של רבין משנותיו האחרונות, המשולב בפסוקים מעשרת הדיברות, בהם מובלט הציווי "לא תרצח".

הכרזות שיצרו הסטודנטים יהוו בסיס לתערוכה ניידת בין בתי הספר ברחבי הארץ, שתהווה נקודת מוצא חינוכית לדיונים על הרצח בפרט ומנהיגות בכלל.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים