המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה אירחה כנס בנושא מיקרו-אלקטרוניקה ותכנון מעגלים משולבים

מהנדסים, מרצים, סטודנטים ובכירים בתעשייה השתתפו בכנס של המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה שהוקדש למיקרו-אלקטרוניקה, תוך התמקדות בתכנון התקנים ומעגלים ייעודיים לעבודה ביעילות בהספק גבוה.

נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, פתחה את הכנס לצד דיקן הפקולטה להנדסה, פרופ' שמואל קניג. בנוסף נשא דברים מר רפי כהן, סגן נשיא התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה בישראל, המקיימת קשר הדוק עם המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה בשנקר.

במסגרת הרצאות הוצגו התקנים ושבבים חסכני-הספק ליישומים כמו אנרגיה סולרית, שבבי זיכרון, ביו-מדיקל והאצת סימולטור דיגיטלי, בהם הצריכה ויעילות העברת ההספק היא גורם חשוב ומכריע.

פרופ' שפיר, מרצה בהתמחות תכנון מעגלים במחלקה,  הציג באירוע תא סולארי מבוסס סיליקון בטכנולוגיה חדשנית  בעל יעילות המרת אנרגית שמש לחשמל הגבוהה באופן ניכר מהמקובל בתעשייה.

אילוסטרציה:  Tambako The Jaguar, Flickr - ברישיון שיתופי

ד"ר שוורצגלס הציג את האתגר של שיפור ביצועי מערכת מבוססת אלמנטים זהים - בעיקר ביצועי הספק ומהירות. בהרצאה שנשא, עסק בטכניקות של חיפוש ומציאת החיבור האופטימלי של אלמנטים במקביל ובטור למימוש מערכות כמו פאנלים סולריים לשם הפקת אנרגיה ומערכי זיכרון לשימושים של עיבוד מידע.

מורה המחלקה מקס ניגרי הציג בפני המשתתפים את האתגר הגדל והולך של סימולציה של מרכיבי מעבד או כל שבב ספרתי מרובה אלמנטים. עם מכפלת מספר ההתקנים ליחידת שטח מדי 18 חודשים, והכפלת קצב העבודה שלהם בפרק זמן זה, ניצבים בפני התעשייה אתגרים מורכבים כיצד לבדוק ולאמת את פעילותם של מרכיבי השבב ותיפקודו לפני ייצורו, כמו גם בשלבי התכנון השונים שלו.

בתוך כך, הסטודנט אלעד לחמי הציג את פרויקט הגמר שלו בו מימש אלגוריתם חומרתי להגברת יעילות קצב קריאה וכתיבה למערך זיכרון והקטנת צריכת ההספק הדרוש לשם כך.

עוד השתתפו בכנס החדשני: מרצים אורחים מחברת אינטל, ד"ר אריאל כהן ועמיעד קונלין מחברת "אפלייד מטריאלס" וד"ר אמיר נוריאל מחברת "מיקרון".

(התמונה בראש העמוד: UCL Mathematical and Physical Sciences, Flicr - ברישיון שיתופי)

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>