אפקט הלוטוס: מיצג המבוסס על מחקר חדשני של פרופ' חנה דודיוק וד"ר אנה דותן מוצג בתערוכת מדע לכל המשפחה

מה הקשר בין עליו של צמח הלוטוס לבין בטיחות אווירית ומחירי טיסות? מיצג המבוסס על פרויקט מחקרי חדשני של פרופ' חנה דודיוק - ראש המחלקה להנדסת פלסטיקה - וחברת הסגל ד"ר אנה דותן, מוצג בתערוכה האינטרקטיבית "ללמוד מן הטבע" במוזיאון המדע בירושלים.

התערוכה הייחודית מוקדשת למחקרים ביומימקרים ישראלים והיא מציגה בפני כל הגילאים חידושים טכנולוגיים שיצר האדם בעקבות התבוננות בנפלאות הטבע.

הפיתוח החדשני של דודיוק ודותן הוא משטח דוחה-קרח, המבוסס על "אפקט הלוטוס": תכונת ה"ניקוי העצמי" של המשטח מבוססת על דחיית מים קיצונית (סופר-הידרופוביות) המצויה בטבע, בין השאר בעלי הלוטוס. אלו מכוסים בבליטות רבות בגודל ננומטרי (מיליארדית המטר), הגורמות לכך שכל טיפת מים שנופלת עליהם מתכדררת, מתגלגלת במורד המשטח ובדרכה מנקה אותו מזיהומים.

אפקט זה היווה בסיס למספר פיתוחים של ציפויים על זכוכיות ובדים, אך במחלקה להנדסת פלסטיקה ופולימרים הובילו מחקר חדשני שאפשר מניעת הצטברות קרח על משטחי היגוי של מטוסים. צוות החוקרים בראשות דודיוק ודותן פיתח פתרון חדשני המדמה את המבנה הסופר-הידרופובי של הלוטוס וכולל משטחים המפחיתים את רמת ההדבקה לקרח בעזרת ציפויים בעלי גבשושיות בקנה ידה ננומטרי.

בבדיקות מתקדמות שנערכו למשטחים הללו ב"מנהרת קרח" עם תנאי קור קיצוניים (מינוס 20 מעלות צלסיוס), נמצא כי הם יעילים פי 18 מחומרים מקבילים! המשך המחקר יתמקד בפיתוח תהליכי ייצור, כך שניתן יהיה ליישם את הטכנולוגיה באופן מסחרי להפחתת הסיכונים עקב הצטברות הקרח ומכאן גם להוביל להוזלת עלויות טיסה.

  • התערוכה "ללמוד מהטבע" פותחה על-ידי מוזיאון הטבע פילד בשיקגו והיא מוצגת לראשונה מחוץ לגבולות ארה"ב. תוצג במוזיאון במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים עד לחודש אוקטובר (שדרות המוזיאונים, סמוך לאוניברסיטה העברית בגבעת-רם). שעות פתיחה: ימים א'-ד' - 20:00-10:00, ימי ה' - 22:00-16:00, שישי - 16:00-10:00, שבת - 18:00-10:00

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים