להבין את העבר: ד"ר עודד היילברונר הרצה בגרמניה על תרבות היומיום של יהודי המדינה, דרך סקירת יומניה המרתקים של סבתו

בין רגעים משפחתיים קטנים לתהפוכות היסטוריות, תיעדה מרי היילברונר את חיי משפחתה בגרמניה של שנות ה-30 ולאחר מכן בפלסטינה ובישראל הצעירה. נכדה - ד"ר עודד היילברונר מהמחלקה ללימודי תרבות בשנקר - התארח באוניברסיטת Erfurt בגרמניה ובחן את ההיסטוריה של המאה ה-20 בגרמניה, שנעה בין הפרטי לציבורי.

במסגרת כנס בינלאומי שהתקיים בבית-הספר למדיניות ציבורית ב-Erfurt, סקר היילברונר את קורותיה של משפחתו בגרמניה לאורך המאה ה-20, תוך התייחסות לתרבות הפופולארית של התקופה ולעליית הנאציזם. בתוך כך, התמקד בתהפוכות הפוליטיות, תרבותיות וחברתיות של התקופה, כמו גם לשלבי הגירת המשפחה לישראל.

בין השנים 1982-1935, כתבה מריה - סבתו של היילברונר - יומן בו תיעדה בדקדקנות את חיי היומיום שלה ואת המתרחש סביבה. אלו מציגים תמונת מצב מרתקת של משפחה יהודית במאה עתירת תהפוכות: תחילה בעיר הגרמנית ארפורט, לאחר מכן בפלסטינה של סוף שנות ה-30 של המאה ה-20, הקמת מדינת ישראל והמאבקים והקשיים שליוו אותה.

לצד דיווח על החורים בגרביה של בנה, סיפרה מריה חוויות מצמררות משהותו של בעלה במחנה הריכוז בוכנוולד. יחד עם עדכונים על המחסור במזון בשנות ה-60 של ישראל הצעירה, היא סיפרה על הניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים.

משפחת היילברונר תרמה את היומן המקורי של הסבתא לארכיון של אוניברסיטת ארפורט והוא משמש כמסמך היסטורי חשוב ורב-עוצמה לבחינת ימיה הקודרים של גרמניה.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים