פרופ' דגנית שטרן-שוקן, פרופ' מיכה לוין, לאה פרץ ופרופ' ירמי פינקוס ברשימת "100 המשפיעים על התרבות הישראלית"

ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב, פרופ' דגנית שטרן-שוקן, ראש המחלקה לאמנות רב-תחומית, פרופ' מיכה לוין, ראש המחלקה לעיצוב אופנה, לאה פרץ, וחבר סגל המחלקה לתקשורת חזותית, פרופ' ירמי פינקוס, מככבים ברשימת "100 המשפיעים על התרבות הישראלית" של עיתון "הארץ"

רשימת המשפיעים, אותה גיבשו מבקרי ועיתונאי מוסף התרבות והאמנות "גלריה", ביקשה לכלול את הדמויות שמעצבות ומגדירות את התרבות הישראלית נכון לשנת 2013. כל אחת מהן נמדדה על פי חשיבותה, חותם השפעתה, מנעד פעולותיה והאפקט המצטבר של שלושת המרכיבים הללו.

"אם נדמה את התרבות הישראלית למכונה רבת עוצמה, הרי שאלו מאה הבוכנות שמפיחות בה רוח ובו בזמן משמשות כגוף שלה", כתבו עורכי הרשימה, שבחרו להדגיש את מקומם החשוב של שדות העיצוב והאופנה בתרבות.

"כשבוחנים את עולם הצורפות המקומי, כמו את תחום מלאכת היד (הקראפט), ניכרת השפעתה הנרחבת של פרופ' דגנית שטרן-שוקן": כך נימקו העורכים את בחירתה של ראשת התוכנית לתואר שני בעיצוב כאחת מ-10 המשפיעות בתחום העיצוב.

שטרן-שוקן הקימה את המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר ועמדה בראשה במשך 9 שנים. היא מרבה להציג מעבודותיה בארץ ובעולם ו"פועלת להביא להכרה בתחום כשדה עיצובי לכל דבר, לא רק כזה המזוהה עם אופנה וצרכנות". 

בשנת 2009 ייסדה את קבוצת "עניינים", בה חברים 10 צורפים ישראלים מובילים, ולאחרונה הם השתתפו בתערוכה בפורטוגל.

פרופ' מיכה לוין, העומד בראש המחלקה לאמנות רב-תחומית ואף יזם את הקמתה, נבחר לאחד מעשרת המשפיעים בשדה האמנות: "הוא מילא תפקידי מפתח בשדה האמנות, בהם יועץ לענייני אמנות לראשי הערים ירושלים ותל-אביב, שבהן קידם את תחום הפיסול במרחב הציבורי, היה יו"ר ומייסד סדנאות האמנים בתל-אביב ואף כיהן כאוצר ראשי ומנהל מוזיאון תל-אביב לאמנות".

המחלקה הצעירה לאמנות רב-תחומית, בראשה עומד לוין, העמידה בימים אלו את מחזור הבוגרים השני שלה "והציבה תחרות למוסדות הוותיקים: בצלאל בירושלים והמדרשה לאמנות בכפר סבא". תערוכת הבוגרים של שנת 2013 זכתה לשבחים רבים והומלצה על ידי מבקרי אמנות בולטים.

ראש המחלקה לעיצוב אופנה, לאה פרץ, היא ללא ספק אחת האושיות הבולטות בעולם האופנה הישראלי. "שנקר נכלל בכל שנה במקום גבוה ברשימת בתי הספר לאופנה הטובים בעולם ועם בוגריו נמנים כוכבים כמו אלבר אלבז (המעצב הראשי של בית לאנוין) וקובי הלפרין (שהתמנה השנה למעצב הראשי במותג האמריקאי קנת קול)", נימקו עורכי הדירוג את הבחירה בפרץ.

פרץ נבחרה לאחרונה כאחת מ-3 הנשים המשפיעות על עולם האופנה הישראלי, כשהמחלקה בראשה היא עומדת מאז שנת 1994 דורגה במקום ה-13 בין בתי הספר הטובים בעולם לאופנה. אחד מבוגרי המחלקה הבולטים, המעצב יוסי קצב, דורג אף הוא בין עשרת המשפיעים בתחום האופנה הישראלית.

"קשה להפריז בהשפעה של ירמי פינקוס על תחום האיור המקומי", כתבו עורכי דירוג המשפיעים בעולם העיצוב: "פעילותו כמאייר, מחנך, כותב ויוצר הפכה אותו לאחת הדמויות המוערכות בתחום". בשנת 2000 הקים פינקוס את המסלול לאיור במחלקה לתקשורת חזותית ומאז שנת 2011 הוא מכהן בה כפרופסור חבר.

פינקוס הוא ממייסדי קבוצת הקומיקס "אקטוס טרגיקוס", שזכתה לשבחים רבים ברחבי העולם. הוא מרבה להציג מעבודותיו ומרצה בנושאים של קומיקס, איור ואמנות.

בשנת 2004 זכה בפרס שר החינוך לעיצוב ובשנת 2010 הוענק לו פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים על השגיו בתחום הפרוזה והספרות הגרפית.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>