הארץ: ראשי ארבע המחלקות המובילות לתקשורת חזותית מעצבים דור חדש


"בישראל אדריכל בן 80 הוא גורו, ומעצב גרפי בן 80 הוא גוויה״. במלים אלה מסכמת טרי שתיאר, ראש המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית בוויצו חיפה, את הבעיה העיקרית שצריכה להטריד את הסטודנטים לעיצוב שמתחילים היום את שנת הלימודים. ״בתור ראשי המערכת, עלינו לפעול להעלאת קרנה של הדיסציפלינה, ולא להיתפש רק כנותני שירותים", היא אומרת. "זה לא רק מקצוע, זו דרך חיים".
זו רוח הדברים שעלו במפגש שנערך ביוזמת "גלריה״- רב־שיח משותף ראשון של ראשי ארבע המחלקות המובילות בארץ לתקשורת חזותית: שרויאר בוויצו חיפה, עדי שטרן בבצלאל, בעז רוסנו במכון טכנולוגי חולון ואיציק רנרט בשנקר. הרבה מלים יפות נאמרו במפגש: חינוך, מוטיבציה, ערכים, שליחות ועוד. החשש שהמפגש ייהפך לזירת התגוששות בין המשתתפים התבדה. בסופו של דבר נדמה שהדמיון בין הארבעה רב על השוני. כפי שסיכם רנרט:

״זו שיחה ידידותית של ארבעה אנשים שנמצאים בתחרות. באופן טבעי כל אחר מנסה למנות את יתרונותיו, אבל כולנו יודעים שהמקצוע משתנה כל דקה, וגדל בצורה בלתי נשלטת. בכל שנה צריך לעשות מערכת חדשה, כי עד שגמרת לתכנן מערכת לארבע שנים, מתברר שאתה כבר לא מעודכן. כולנו צריכים להתמודד עם אותה בעיה, והתוצאות דומות למדי."

בהמשך הכתבה מסביר רנרט על תערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב בשנקר, ועל הדגש שהושם הקיץ על פרויקטים של מעורבות חברתית ולא על מיתוג. 

"לא מעניין אותי ללמד סטודנטים למתג, לשרת אינטרסים שלבעלי הון ולמכור. זה אמנם חלק מהמקצוע, אבל אני מאמין, אולי בתמימות, שבעיצוב יש שאר רוח והתרגשות. אני מנסה להכין סטודנטים להיענות לאתגרים משתנים. כולנו שותפים להרגשת השליחות, משתנים. כולנו שותפים להרגשת שליחות, לא רק כלפי הסטודנטים אלא גם כלפי ישראל. אני רוצה שמבית הספר שלי ייצאו אנשי רנסנס, שישנו את השוק במקום להתאים אליו את עצמם״.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>