גלובס: קפה עם ירמי פינקוס

ירמי פינקוס, שעשה את רוב הקריירה שלו כמאייר, החל בשנים האחרונות לבנות את עצמו גם כסופר. ספרו הראשון ״הקברט ההיסטורי של פרופסור פבריקנט״, זכה ב־ 2009 בפרס ספיר לספר ביכורים. עתה מגיע ספר נוסף שלו,״בזעיר אנפין" (כמו הראשון, גם בהוצאת ״עם עובד״). 

״אני מרגיש שהדחף שלי לספר סיפור מופנה לפרוזה״, אומר פינקוס בראיון ל״גלובס״. "קומיקס הוא גם צורה של ספרות, אבל אני רואה אותו כמדיום יותר אקספרימנטלי. אם כבר, אני רוצה לכתוב יותר שירי קומיקס ולא סיפורי קומיקס. זה תחום יותר ניסיוני״.

הרקע של פינקוס בתחום שממנו בא, לא מסתכם בעבודת האיור עצמה. יחד עם רותו מודן ויוצרים אחרים, הוא הקים ב־ 1996 את אקטוס טרגיקוס, קבוצת קומיקס עצמאית, שנועדה ליצור קומיקס אלטרנטיבי בהוצאה עצמית ללא מגבלות מו״ליות, ופרסמה את ספריה הראשונים באנגלית כדי לפרוץ דרך לקהל בינלאומי. ספרי הקומיקס של אקטום זכו להצלחה בעולם ובהמשך גם חלקם יצאו לאור בעברית (הוצאת מודן).

בנוסף, פינקוס מתהדר בתואר פרופ׳ לאיור וקומיקס. בשנת 2000 הוא הקים את המסלול ללימודי איור במכללת שנקר ובשנת 2011 קיבל דרגת פרופסור וחבר.

פינקוס: ״לימודי איור הם תחום שמשתנה. בשנים האחרונות האיור מקבל בבתי הספר לעיצוב תפקיד שקרוב לאמנות, כי הוא מתפרס על הרבה תחומים. האיור מוצא שם פינה חופשית, אישית וחומרית, גם מבחינת עיסוק בחומרים כמו בדים וצבעי מים. לצד האיור המסחרי, כמו אנימציות אינטרנט וספרי ילדים, שיש בהם פריחה, יש שקיעה בתחומים אחרים, כמו איור בעיתונות. אני אוהב ללמד את זה והרבה פעמים סטודנטים לאיור הם כאלה שמעניין לעבוד איתם, כי הם לא הולכים בתלם, אלא ברחובות הצדדיים של העיצוב״.

איך נולד ספרו החדש של פינקוס? לקריאת הכתבה המלאה ב"גלובס" לחצו כאן! 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>