ידיעות אחרונות: פרויקט הגמר של יוסי אבן-קמה יוצר סערה בציבור

"זאת לא עבודה נגד דת, או נגד ימין או נגד הציונות הדתית. זו עבודה שמהווה תמרור אזהרה לנו כחברה נגד הקיצוניים במחנה הזה, וגם להם כדתיים. מי שמצביע ליברמן לא מבין שהוא ממוטט את יסודות הדמוקרטיה שלנו ומי שיעלה זה קבוצות קיצוניות כאלה".

כשיוסי אבן-קמה, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, העלה את עבודת הגמר שלו "מדינת יהודה" לרשת החברתית, ומשם הופצה העבודה בכפולות של עשר והבעירה את אתרי האינטרנט הדתיים- החל הסכסוך התורן בין דתיים וחילוניים. 

עבודת הגמר מתרחשת בין השנים 2020-2023 ובמרכזה ארבעה עמודי מודעות, מאלו שהיו מוצבים פעם ברחובות, עליהם מודבקות כרזות המודיעות באופן הדרגתי על מות הדמוקרטיה והקמת מדינת יהודה- מדינה דתית אנטי דמוקרטית. אם שואלים את היוצר, המציאות המשתקפת הוא סיפור הבלהות הפרטי שלו. ההתרסקות, כפי שהוא מכנה זאת, תחל לדבריו בחתימת הסכמי שלום עם הערבים, "כולל חלוקת ירושלים, נסיגה מהשטחים הכבושים ושאר ויתורים. מה שיקרה אז, לדעתי, הוא שהמדינה תעמוד מחנה מול מחנה- ימין מול שמאל, שוחרי דמוקרטיה מול אלו שהם לא, שוחרי שלום מול אלו שהם לא. קיצונים מול מתונים". 

עמוד המודעות השני מציג כביכול את המרד האזרחי שעתיד להתרחש לפי התחזית של אבן-קמה. כיאה לבועה התל אביבית מדובר באירוע קל למדי, שסופו במסיבת סוף העולם, מכירת הנכסים המקומיים ובריחה. עמודי המודעות השלישי והרביעי מבטאים מציאות יומיומית שבה הרחצה בים נאסרת על נשים ודיוקנאות האישים המוצגים היום על שטרות הכסף שלנו מוחלפים באלה של ברוך גולדשטיין והרב מאיר כהנא.

סביר להניח שעבודת האומנות הזו, פרובוקטיבית ככל שתהיה, הייתה עוברת בשקט אלמלא אחת הכרזות המוצגות בה- כרזה החתומה כביכול על ידי רבנים והקוראת להרוג את כל מי שמתנגד למשטר החדש. אלא שבכרזה, הפיקטיבית כמובן, נקב אבן-קמה בשמות ארבעה רבנים אמיתיים לחלוטין, והאש התפשטה במהירות.

  • מה הייתה תגובת הציבור לעבודתו? וכיצד השיב להם אבן-קמה? לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן! 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>