גלריה, הארץ: תערוכה משותפת של המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר ועיתון "הארץ"

בניגוד למחלקות האחרות בבתי ספר לעיצוב, למחלקה לתקשורת חזותית יש קשר הדוק עם עולם העיתונות: שם מוכשרים האנשים שבסופו של דבר אחראים על המראה של עיתונים; על בחירת הפונטים, על חיתוך התמונות, על הפורמט הפיסי שלהם ועוד. לכן, כפי שמספר איציק רנרט, ראש המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, לא מפתיע שהמחלקה שבראשותו היתה מעורבת בשלושה מיזמים שונים הקשורים לתערוכה, כולם של תלמידי השנה השלישית והרביעית.

הראשון, קורס סמסטריאלי שקושר בין נייר לאמנות ("לנייר אמנות"), בהנחיית טל ברלי, אמנית, אנימטורית ומייצרת ניירות. המסגרת השנייה, שהשתתפו בה תלמידים אחרים במחלקה, היתה קורס "עיתונאות גרפית" שלימד פרופ' ירום ורדימון, דיקן הפקולטה לעיצוב בשנקר וחתן פרס ישראל. בקורס, שגם הוא חלק מתוכנית הלימודים, נדרשים הסטודנטים ליצור תגובה הכוללת דימוי ומלים לאירועים אקטואליים כפי שהופיעו בעמודי החדשות של העיתון. המסגרת השלישית, שהוקמה במיוחד לפרויקט, היתה קבוצת סטודנטים שעיצבו את קטלוג התערוכה. הנחו אותם דקל בוברוב, ראש המסלול לעיצוב גרפי במחלקה, וקובי פרנקו, מרצה בכיר במחלקה.

"ההבדל בתוצרים הוא תהומי. התרגילים אצל ורדימון היו עיצוב גרפי מובהק, מבחינת אימאג' וטקסט, ונוצרו כמה עבודות די נשכניות. אצל ברלי הכיוון היה יותר אמנותי ופתוח לאינטרפרטציות, אף על פי שההוראה היתה חד משמעית, שכאשר מסתכלים על התוצר הסופי צריך להבין איך הוא קשור לנושא".

 

 איך הם התחברו לעיתון?

"כל המפגש עם עיתונות קצת משונה לאנשים בני 20 ומשהו. אצל ברלי היתה כאמור התנגדות להנחיות, לא לחומריות. אצל ורדימון הם ידעו לאיזה קורס הם נכנסים, אבל אז הם גילו שהם צריכים לקרוא עיתונים. אנחנו לא מבינים איזה הבדל תהומי יש בינינו לבינם: אין להם הרגל לקרוא עיתונים. מי שמגיע ללימודים ברכבת קורא עיתון חינמי, אחרים או לא קוראים בכלל או קוראים כשהם מגיעים להורים שלהם בסוף השבוע. זה משונה להם בכלל לצרוך עיתונים, זה כבר לא דבר טבעי אצל אנשים צעירים; זה עידן אחר. מהקורס של ורדימון הם יצאו קצת יותר פוליטיים ומודעים, אבל אני לא יודע להגיד אם הם ממשיכים לקרוא את העיתון לאחר מכן". 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>