הקופים בספארי מרוצים: "קופסת ההפתעה" שפיתחו בוגרי המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה שידרגה את חוויית האכילה שלהם

איך שומרים על החיות בספארי שמחות ומרוצות? פרויקט הגמר של שיר שיראזי וניר חכם - בוגרי המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה - תוכנן לספק לקופים בספארי חווית האכלה מתוחכמת, מפתיעה ומשמחת.

"צוות הספארי, ומחלקת הקופים במיוחד, נרגשים מהפרויקט שפיתחו הסטודנטים. מלבד התכנון המוצלח, הרצינות והמחשבה שהושקעה, העבודה עם הצוות הייתה קשובה, סובלנית ונעימה": כך כתבו מנהלי הספארי ברמת-גן לסטודנטים וסגל המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, במכתב תודה נרגש בעקבות הפיתוח החדשני (לקריאת המכתב המלא לחצו כאן).

המתקן שהוצב במרכז הזאולוגי ברמת-גן זכה להצלחה גדולה בקרב הקופים, הצוות והמבקרים וכולם הביעו את תודתם הכנה לאחראים על המלאכה.

סכמת חיבור הרכיבים בפרויקט של שיראזי וחכם עבור קופי הספארי

במסגרת שיתוף פעולה מתמשך ומרתק עם המרכז הזאולוגי, אותו יזם והוביל ראש המחלקה ד"ר עופר שוורצגלס, התבקשו הסטודנטים לפתח רעיונות הנדסיים מקוריים הקשורים לעולם החי.

תחילה ביקרו בספארי, נפגשו עם צוות המטפלים ועם בעלי החיים ולמדו את תנאי השטח ואת הסוגיות הנוגעות לשגרת המקום. בתום המחקר החלו בשלב החשיבה, כשהמערכות שיזמו ופיתחו נועדו להתמודד עם 3 היבטים שונים: שיפור חייהם של בעלי החיים בספארי, סיוע לפעילות הצוות המטפל ומתן מענה לדרישותיהם והעשרת חוויית הביקור במקום. 

אחד הפרויקטיים שזכו להצלחה גדולה ועבר במהירות לשלב היישום, הוא זה של שיר שיראזי וניר חכם, שבהנחיית ד"ר ראובן ינקונסקו וד"ר גבריאלה דורפמן פיתחו חוויית אכילה ומשחק מאתגרת לקופים. השניים התבקשו ליצור קופסת האכלה שתגרום סקרנות והפעלה אצל הקופים, תוך התאמה לתנאים שהוצבו להם: עמידות, היעדר חיבורים וצורך בחשמל וצורה אסתטית.

גם מזון וגם שעשוע: הקופים בספארי מרוצים מהפרויקט של מהנדסי שנקר (אילוסטרציה: Constantine Agustin, Flickr - ברישיון שיתופי)

בסופו של התהליך פיתחו שיראזי וחכם - בסיוע ותמיכת המעבדה לחקר התלת-ממד והעומד בראשה, מר יעקב ביופציק - את "קופסת ההפתעות" המאפשרת למטפלים להניח בהם מדי בוקר מגוון סוגי מזון שייחשפו בזמנים משתנים.

החיפוש המתמיד אחר המזון שבתיבה, כמו גם הציפייה ואי הוודאות נועדו לעורר בקופים ריגושים וסקרנות ולאפשר להפעילם ללא צורך בליווי צמוד של הצוות. עם הצבעתם בספארי הסתבר כי נחלו הצלחו רבה וכי הקופים, הצוות והמבקרים מרוצים במיוחד!

(צילום התמונה הראשית: IsraelTourism, Flickr - ברישיון שיתופי)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים