מרמת-גן לקופנהגן: קסדת רכיבה חכמה ומנשא לילדים עם בעיות מוטוריות זכו בגמר הישראלי של תחרות ה-Creative Business Cup

קסדה חכמה לרכיבה בטוחה (בלינקר) ומנשא הליכה לילדים עם בעיות מוטוריות (Up-See) הם שני הפרויקטים שזכו במקום הראשון בגמר התחרות הישראלית של Creative Business Cup שמוביל זאת השנה הרביעית המרכז לחדשנות ACT Shenkar יחד עם עיריית רמת-גן. באירוע הגמר החגיגי, בו השתתפו בכירים בתעשייה ונציגי התחרות הבינלאומית מדנמרק, הציגו 5 הפיינליסטים את המיזמים החדשניים שפיתחו.

 "זהו כבוד עבורי לקחת חלק בתחרות כה משמעותית למעצבים ויזמים צעירים בארץ ובעולם", בירכה את המשתתפים נשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר, ואמרה כי "אנו רואים חשיבות רבה לקידום חדשנות ויצירתיות בקרב סטודנטים, בוגרים ומרצים, שזוכים לליווי מרכז החדשנות שלנו".

הרמה הגבוהה של הפרויקטים שהעפילו השנה לגמר הקשתה על צוות השופטים המקצועי להגיע להכרעה, כך שהוחלט כי שניים מהטובים ביותר ייצגו את ישראל בגמר הבינלאומי שיתקיים בקופנהגן. שלושת המקומות הראשונים בתחרות יזכו בפרסים בגובה 50 אלף דולר' במלגת השתתפות בתוכנית ההאצה לפיתוח עסקי CBC Stay ובאפשרות להשתלב בחממת היזמות היצירתית של מרכז התרבות, היזמות והכלכלה של דנמרק (CKO).

רון כהן (מימין) ודבי אלנתן מקבלים את הפרס מאיש העסקים ויו"ר חבר הנאמנים של שנקר, מר מארק וורת' (צילום: אחיקם בן-יוסף)

בלינקר, מאחוריה עומדים רון כהן וחנן אלקסלסי - בוגרי המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה -  היא ערכת איתות ההופכת כל קסדה לחכמה, כשהיא מוסיפה לה יכולת התראה, איתות ותאורת בלם אוטומטית. המוצר מתלבש על כל קסדה שקיימת כיום בשוק ומיועד לרוכבי אופניים רגילים וחשמליים, אופנוע, קורקינט, סקייטבורד או גלגיליות.

"רק במהלך הצילומים לסרטון של הפרויקט הבנתי עד כמה חשובה המערכת שלנו", סיפר כהן בהציגו את המיזם שלו: "כשרכבתי ברחובות תל-אביב ללא הקסדה, הרגשתי פתאום פגיע ושקוף בתוך התנועה הסואנת". 

איך עובד בלינקר? צפו בסרטון:

Up-See הוא מנשא הליכה המאפשר לילדים עם בעיות מוטוריות קשות לקום וללכת בסיוע אדם מבוגר. מדובר באביזר ייחודי, המציע תרגול של נשיאת משקל עמידה והליכה של ילד הזקוק לסיוע בתפקודים אלו יחד עם ההורה או מטפל.

הפרויקט פותח על-ידי דבי אלנתן, שבנה רותם נולד עם שיתוק מוחין. מתוך ניסיונה העשיר וצרכי הטיפול היומיומיים עמם היא מתמודדת, צמח הרעיון ל-Up-See, כמו גם למוצרים נוספים שפיתחה עבור ילדים ומבוגרים המתמודדים עם קושי בתפקוד מוטורי. 

הכירו את Up-See:

באירוע הגמר, שהתקיים בשנקר, השתתפו בין היתר: ראש עיריית רמת-גן, מר צבי זינגר, יו"ר איחוד התעשיות היצירתיות באירופה ומנכ"ל המרכז לתרבות, יזמות וכלכלה של דנמרק, מר רסמוס ווינסטדט צ'ארנינג, היזם ואיש העסקים, המכהן כיו"ר חבר הנאמנים של שנקר, מר מארק וורת', ראש צוות המסחר והחדשנות של שגרירות דנמרק בישראל, גב' לואיס ויביירג ת'ומסן, ונשיאת שנקר, פרופ' יולי תמיר.

צוות השופטים בתחרות הישראלית של Creative Business Cup (צילום: אחיקם בן-יוסף)

מאז יצאה לדרך התחרות הישראלית של ה-Creative Business Cup, רשמו נציגיה הישגים מרשימים: בשנת 2012 זכתה חברת GreenBo במקום השני העולמי ובפרס כספי של 30 אלף דולר, לאחר שהציגה עיצוב ייחודי המאפשר לאדניות להתאים לכל מעקה ביתי. בתחרות של שנת 2013 העפיל המגזין האינטראקטיבי המאויר Scrawl לחצי הגמר וזכה לשבחים רבים.

בתחרות הבינלאומית של שנת 2014 העפיל לחצי הגמר הסטארט-אפ הירושלמי Zuta Labs, שהשיק מדפסת כיס רובוטית זעירה, והמיזם Voiceitt זכה במקום הראשון בקטגוריית Next Challenge Award. 

בראש העמוד: רון כהן מציג את הקסדה החכמה "בלינקר" (צילום: אחיקם בן-יוסף)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים