הפקולטה להנדסה ע"ש פרניק

אודות הפקולטה להנדסה ע"ש פרניק

ניתן להגדיר את שלושים השנים האחרונות כתור הזהב של ההנדסה. חברות טכנולוגיות, הן הגדולות והן חברות הזנק קטנות, הן עמוד השדרה של הכלכלה העולמית וביתר שאת הישראלית.

העובדה שהעומדים בראש אותן חברות, במקרים רבים הבעלים ממש, הם בעלי תארים בהנדסה ומדע, נראית לנו טבעית היום אך לא כך היה המצב תמיד. כולנו מכירים מחיי היום יום את ההתקדמות בתחומי המחשוב והאלקטרוניקה, אך תופעות דומות קורות גם בתחומים נוספים מעולמות ההנדסה.

חשבו, למשל, על תחום הקיימות, אולי המרכזי ביותר של המאה ה-21, אשר בסיסו מדעי והנדסי. המודעות והאחריות האישית חשובים וחיוניים, אך הפתרונות בפועל מגיעים, ויגיעו, מפיתוחים הנדסיים כגון מתקנים לקליטת אנרגיות רוח ושמש, חומרים נוחים למחזור ותכנון מחזור חיים. כך גם לגבי מדעי החיים, חומרים, תרופות, מים וכמובן הרכב האוטונומי – כל אלה הם נושאים מרכזיים בתכניות הלימודים השונות הקיימות בפקולטה להנדסה בשנקר.

לימודי הנדסה נלמדים משנקר מיום היווסדה בשנת 1970, כך שהפקולטה להנדסה ע"ש פרניק היא מהפקולטות הוותיקות ללימודי הנדסה בארץ.  

מכתב לסטודנטים מדיקן הפקולטה להנדסה

בפקולטה חמש יחידות לתואר ראשון: בית הספר להנדסת תעשייה וניהול, המחלקות להנדסת חומרים פולימרים, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הנדסה כימית, הנדסת תוכנה וכן היחידה ללימודי יסוד האחראית על לימודי המתמטיקה והפיזיקה. בנוסף, לפקולטה שתי תכניות ללימודי תואר שני, בהנדסת חומרים פולימרים, עם ובלי תיזה, ובבית הספר להנדסת תעשייה וניהול. תכניות נוספות לתארים מתקדמים נמצאות בתהליכי אישור.

לימודי ההנדסה, בכל אחת מהיחידות, מתוכננים כך שיקנו לסטודנטים ולסטודנטיות ידע תיאורטי ומעשי רב, עצמאות, יכולת לשיתוף פעולה וגישה יזמית. כבר במהלך הלימודים, הפקולטה מעודדת סטודנטיות וסטודנטים להשתלב בשוק העבודה ומציעה אפשרויות כניסה למשרות בחברות המובילות במשק, כחלק מתכנית STEP הייחודית לשנקר המשלבת התמחות וליווי אקדמי ואשר פתוחה לכל הסטודנטים בשנים המתקדמות.

לצד ההכשרה הקלאסית של מהנדסים ומהנדסות ברמה גבוהה, המוכנים לעבודה בכל החברות המובילות במשק, קטנות וגדולות, תכניות הלימוד בכל אחת מן המחלקות כוללות נושאים ייחודיים בתחומם, בהם אנחנו מובילים ברמה הלאומית ואף מעבר לה. במחלקה להנדסה כימית, לדוגמה, ישנה התמחות בקיימות עם דגש על מים והתמחות נוספות בחומרים רפואיים וקוסמטיים, במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה עוסקים בתאורה, בהנדסת תוכנה במודיעין ובמשחקים דיגיטליים, בתעשייה וניהול בניהול אופנה ויזמות פנים ארגונית והנדסת חומרים פולימרים היא מרכז הידע המוביל במדינה בפיתוח, יישום ומחזור חומרים אלו. בנושאים ייחודיים כאלו לבוגרי שנקר יש יתרון גדול על פני בוגרי מוסדות אחרים.

העמדה העקרונית בפקולטה להנדסה היא כי חוקרים המעורבים במחקרים עדכניים נמצאים בעמדה טובה יותר ללמד את החומר בצורה המתאימה ביותר לקצב ההתפתחות של עולם הטכנולוגיה. מחקר, על כל אופניו, הוא  חלק מרכזי בפעילות חברי הסגל בפקולטה להנדסה. החוקרים שלנו מפרסמים בעיתונות המקצועית מהשורה הראשונה ושותפים לקבוצות מחקר לאומיות ובינלאומיות.

ומילה אחרונה למועמדות ולמועמדים. אנו מזמינים אתכן ואתכם, להצטרף אלינו לשנקר למסע מרתק שתחילתו בלימודי ההנדסה והמשכו בפעילות מקצועית המשלבת הגשמה אישית ותרומה לחברה, למדינה ולעולם טוב יותר.

פרופ' יורם הלוי

בודק...