העיר הישראלית: העיר העברית האחרונה? כנס פורום שנקר הראשון בנושא האורבניות הישראלית

21/3/04 8:00 - 23/3/04 20:00 מוזיאון תל אביב ושנקר

הכנס, הראשון בסדרה של כנסים שנתיים בפורום שנקר לתרבות, אמנות וחברה, יתמקד השנה בנושא העיר הישראלית וינסה לדון בעבר, בבעיות ההווה ובעתיד העיר העברית תוך מקומה בפרספקטיבה עולמית. הדיונים יעסקו בנושאי תרבות, אדריכלות, ספרות, קולנוע, פוליטיקה אורבנית ושיווק ערים.

פרופ' מיכה לוין, יו"ר הכנס, מציין כי זהו ניסיון ראשון מסוגו לבוא ולבדוק את העיר הישראלית על כל מרכיביה, על מקומה של העיר הישראלית דהיום בחברה ובתרבות. לדבריו, "תל-אביב, העיר הראשונה שהוקמה באפיונים מודרניים רצתה, והצליחה, להיות מרכז תרבות. וזה קרה בעל כורחה של הציונות שרצתה לפתח את הפריפריה. כיום, אנו עוסקים כבר במטרופולין. לא עוד תל-אביב אלא גוש דן רבתי".

בין המשתתפים מחו"ל: פרופ' מרשל ברמן מאוניברסיטת ניו-יורק אשר ירצה על המטמורפוזה של טיימס סקוור והחוויה האורבנית שהיא מעניקה לתושבי ניו-יורק ופרופ' אלכסנדר צוניס מאוניברסיטת דלפט בהולנד, אשר ידבר על יצירתיות העיר.

ביום הראשון, אשר יתקיים במוזיאון תל-אביב לאמנות יתקיים מושב מיוחד אשר ידון בנושא אדריכלות העיר הישראלית. בין המשתתפים: אדריכל הלל שוקן מאוני' ת"א, אדריכל אמיר קולקר, אדריכל צבי אפרת מבצלאל ויעל מונק מאונ' ת"א. פרופ' לארי אברמסון מבית הספר לאמנות רב תחומית ירצה על "מיני ישראל" - ייצוג מוקטן של מציאות רצויה. פרופ' יצחק שנל מאוניברסיטת ת"א יעלה את סוגיית העובדים הזרים, ד"ר מירון בנבנישתי ממכון ירושלים לחקר ישראל ידבר על מרחב אורבני דו-אתני.

במושב אשר יעסוק בעיצוב העיר ושיווקה ירצו, בין השאר, ד"ר אלי אברהם מאונ' חיפה על טקטיקות/אסטרטגיות בשיווק ערים בישראל, אדריכלית ניצה סמוק תדבר על תרומת תוכנית גדס לתכנון העיר ת"א כיום ודיויד גרוסמן משנקר ירצה על רעש הסביבה החזותית.

האמנים מיכה אולמן ודני קרוון ירצו בנושא אמנות אורבנית ואילו דייגו רוטמן ולאה מאואס מקבוצת sala-manka יביאו מניסיונם לקדם אמנות עצמאית ובלתי תלויה. פרופ' מיכה לוין משנקר ומהפקולטה לארכיטקטורה בטכניון ינסה בהרצאתו לעמוד על הגורמים והשיקולים המורכבים המביאים להצלחות ולכישלונות בהצבת אמנות ברשות הרבים. אילנה טננבאום, אוצרת מוזיאון חיפה לאמנות תביא עבודות וידאו עכשוויות שנעשו על-ידי רן סלווין, דנה גילרמן, חן שינברג, בועז ארד ובועז זוננשיין ואשר מציגות מספר מבטים על העיר המבטאים תפיסות ותובנות שונות ביחס אליה.

גם מקומם של חיי הלילה יבוא לידי ביטוי בכנס. ד"ר עודד היילברונר מהיחידה ללימודי תרבות, ירצה על תרבות צעירים עירונית בעשורים האחרונים וידבר על תופעת המחאה שנקטו צעירים החל משנות ה-50 עם תחילת תרבות החברה הסלונית וכלה בתחילת שנות ה-80 עם התעוררות תופעת הפאנק והגותיקה בקרב צעירי תל-אביב. מני אבירם, כתב "העיר" ידבר על חיי הלילה של ת"א ופרופ' אמיר בן-פורת מהמכללה למינהל, יציג את התפתחות התופעה של משחקי הכדורגל: מתופעה חברתית-תרבותית עירונית ועד להתמסחרות הענף, במשולש שקודקודיו: כדורגל-עיר-בורגנות.

במסגרת הכנס יתקיים מושב מיוחד בנושא "מדיניות תרבות עירונית". צבי בר, ראש העיר רמת-גן מארח פאנל ראשי ערים וקובעי מדיניות תרבות בעיר. ביניהם: נעם סמל מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, חנה הרצמן מנכ"לית העיר חולון, מאיר ניצן ראש העיר ראשל"צ, מאיר יצחק-הלוי ראש העיר אילת, אפי שטנצלר ראש העיר גבעתיים, חיים ברביבאי ראש העיר קרית שמונה, סעיד אבו-שקרה מנהל גלריה לאמנות אום אל-פחם, דליה לוין מנהלת מוזיאון הרצליה לאמנות.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>