'חורשת האקליפטוס': תערוכה חדשה לבוגר המחלקה לעיצוב טקסטיל חיים חכימיאן, באוצרות יובל עציוני - מעצבת מרצה בכירה במחלקה

2/9/21 - 9/10/21 גלריה BY5 / רחוב בר יוחאי 5, תל אביב

חורשת עצי אקליפטוס, היא נוף שגור בישראל. החורשה של חכימיאן, היא מקום בשולי הפארק הלאומי ברמת גן ומקור לפעולה שהחלה בפרויקט הגמר שלו - סדרת בדי מסך ארוגים – במחלקה לעיצוב טקסטיל במכללת שנקר (2014). כעבור שבע שנים, הוא חוזר ומתבוננן בחורשה ובאריגה: "הנול הוא קנבס ריק", אומר חיים, חוטי השתי והערב מתווכים בין עצים ועלים, אור, צל ומשב רוח, סדר ומקצב המתהווים יחד לאטמוספירה בחורשה ובאריג.

שהייה והתבוננות בטבע, גם אם מעוצב בידי אדם, מניעים מהלך מחשבתי. יצירתו של חכימיאן אינה עוד מסך, וילון, מפה או מרבד, אלא מהלך של מחשבה והפשטה, הבנת האריג והאריגה.

חכימיאן חווה את חורשת האקליפטוס כאטמוספירה מרובת ממדים, חוויה של שהייה, התבוננות ורוח, בנוף מקומי טיפוסי. ביום גשום, הוא מגלה את קליפות העצים הגבוהים, חושפות צבעים רכים ועזים, ואת גזעי העץ מצטיירים ככתמי צבע משתנים בזוהר האור והלחות. מתוך שהייה וההתבוננות בחורשה מתגלה נטיעת העצים בשורות סדורות, ובו בזמן מתהווה גם הקשר לאריגה, כאשר מתגלים חוטי השתי והערב, כמבנה גריד ארוג.

פעולת האריגה ביסודה גיאומטרית והיא אינה מתקיימת ללא מתח; בתשתית האריג, נמתחים חוטי השתי אל תוך הנול, וחוטי הערב, נדחסים ביניהם, מתחברים למבנה של מתח מתמיד בין החוט האנכי לחוט האופקי.

לאורך תולדותיה מאתגרת האריגה את האורג, לבחור בפיגורטיבי או במופשט. באריגים של חיים מתהווה מתח חדש, כאשר הוא בוחר במופשט, ובוחן את גבולותיו בתוך האריג: כיצד מתהווים חיבורי השתי והערב לאריג מעוצב, מתי מסתיים השתי והיכן מתחיל האריג, מתי מתחלף צבע העץ בצבע החוט, ומהו הזמן לארוג חוט של ערב או להשאיר את חוטי השתי חשופים.

עיצוב קבוצת האריגים בתערוכה, מקיים שיח עם החורשה. המקצב מצטט את סדר הנטיעה והקומפוזיציה המופשטת מערערת עליו. צבע החוט הנבחר מתקרב לגזע העץ המתקלף ומתרחק ממנו אל צבע הריבוע הארוג. כך מתהווה בגלריה אטמוספירה חדשה, חורשה של מבנה וחומר, מרווח ושקיפות, אריגה מחשבה, מעשה ורוח.

 טקסט ואוצרות: יובל עציוני 

* חיים חכימיאן בוגר המחלקה לעיצוב טקסטיל במכללת 'שנקר' בשנת 2014, זוכה מענק מועצת הפיס לתרבות ואמנות בשנת 2019, בקטגורית העיצוב

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים