המופע כתרופה: פרופ' עתי ציטרון יספר על אמנות הריפוי של השמאן, על ליצנות פולחנית ועל הקשר לרפואה המערבית המתקדמת

22/1/15 12:00 בנין עלית: ז'בוטינסקי 8, רמת-גן

מזה אלפי שנים רווח ברפואה המסורתית שילוב בין שימוש בין צמחי מרפא למופעים הכוללים שירה, נגינה, ריקוד, תיפוף וביצוע דיאלוגים דרמטיים. בתהליך זה, המופע הפולחני אותו מנהל ומבצע המרפא/שמאן הוא שמניע את תהליך הריפוי של החולה.

הרפואה המערבית המודרנית, המבוססת על פרמקולוגיה ועל התערבות פולשנית, התרחקה מאד מסוגי המופע הללו ודחקה לשוליים את ההיבטים ההתנהגותיים-פרפורמטיביים של הריפוי. יחד עם זאת, בשנים האחרונות נבדקות אפשרויות מרתקות בנוגע להשבת האמנויות לתהליך הריפוי ונחקר המנגנון המורכב המאפשר תגובה לתרופות דמה (placebo).

במסגרת סדרת ההרצאות "אמנות בשדה המורחב" יתארח הבמאי והדרמטולוג עתי ציטרון - פרופ'-חבר בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה - ויספר על אמנות הריפוי של השמאן, על ליצנות פולחנית וליצנות רפואית בת-ימינו ועל זירת המחקר המתפתחת בארץ ובעולם. 

איור של טקס ריפוי מסורתי בסוף המאה ה-19 (מתוך הספר: Annual report of the Bureau of American Ethnology to the Secretary of the Smithsonian Institution - משוחרר מזכויות יוצרים)

פרופ' ציטרון עוסק במחקר בינתחומי במדעי הרפואה והאמנויות ומנהל את מעבדת התיאטרון בשפת סימנים כחלק מפרויקט מחקר שמובילה הבלשנית ונדי סנדלר. הוא בוגר החוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל-אביב ובעל תואר דוקטור מהחוג ללימודי מופע (performance studies) באוניברסיטת ניו יורק.

במשך כ-5 שנים עמד פרופ' ציטרון בראש החוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה, שם הקים את התכנית האקדמית הראשונה בעולם ללימודי ליצנות רפואית.

פרופ' ציטרון כיהן כמנהל אמנותי של הפסטיבל הבינלאומי בבת-ים לתיאטרון רחוב, של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ושל בית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. על עבודתו בעכו ובירושלים הוענק לו בשנת 2004 פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה. לאחרונה יצאה לאור בלונדון אסופת מאמרים שערך יחד עם שרון ארונסון-להבי ודויד זרביב, תחת הכותרת Performance Studies in Motion.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>