מדבר בעד עצמו: תערוכת אוצרות בעקבות שפות, דיבור, תרגום והבנה

24/12/14 16:00 - 8/1/15 20:00 בנין עלית: ז'בוטינסקי 8, רמת-גן

כיצד משפיעה השפה בה אנחנו מדברים על התקשורת שאנחנו מנהלים ותפיסותינו את העולם? סטודנטים מהמחלקה לאמנות רב-תחומית אצרו תערוכה העוסקת בהיבטים שונים של ביטויי השפה, תוך בחינת האופנים בהם שפות מתנתקות מהקשריהן המוכרים, מתערבבות אלה באלה ומתפקדות כמילה ודימוי בו-זמנית. 

מתוך השיבושים, הכלאות המילים ותלישותן מפונקציונליות תקשורתית, הופכות העבודות המוצגות את השפה לפחות מובנת ושקופה, אך דווקא בשל כך - לכזאת הנשמעת ונחווית מחדש. 

נקודת המוצא לתערוכה "מדבר בעד עצמו" היתה מערכון בו מגלם שלמה בראבא תייר ישראלי המגיע לניו-יורק ומנסה להזמין אוכל במסעדה באנגלית רצוצה. המלצר, בגילומו של מוני מושונוב, אינו מבין אותו ועד מהרה הופכת הסיטואציה לדיאלוג שכולו שיבושים ותסכולים המדגישים את הגיחוך שנוצר בעקבות הקצר התקשורתי בין השניים.

לכאורה ידע ושליטה בשפת המקום היתה חוסכת את אי-ההבנה ואת הכשל התקשורתי. אולם האמנת היכולת להבין מה אומר בן השיח קשורה אך ורק לשפה משותפת? האם בבסיס לתקשורת עומדת הבנה אנושית, או שכל ניסיון של הבנה הוא בעצם ביטוי של זרות ואחרות?

במכתב לאנה פרויד (18 במרץ 1954) מנסח הפסיכואנליטיקאי דונאלד ויניקוט שאלה הקשורה לתפקודם של מונחים מקצועיים מתחום הפסיכולוגיה, אך באותו אופן יכולה השאלה להישאל על מובנות וזרות בשפה ותקשורת: "אני מנסה להבין מדוע אני כה חשדן כלפי המונחים (המטה-פסיכולוגים) הללו. האם זה בגלל שהם יוצרים את הרושם שקיימת הבנה משותפת בשעה שהבנה שכזאת אינה באמת קיימת?".

התערוכה היא פרי עבודתם של סטודנטים משנים ג' ו-ד' שהשתתפו בקורס גלריה בהנחיית האמן גל ויינשטיין. במסגרת הלימודים הם התנסו בייזום, חשיבה, תכנון, הצבה והקמה של תערוכות, סיירו בחללי תצוגה שונים ואף נפגשו עם אמנים בסטודיו ועם אוצרים.

האמנים שעבודותיהם יוצגו בתערוכה: תמר אטון, מיכל נאמן, דוד גינתון, חיים בן-שיטרית, גבי קלזמר, יאיר גרבוז, דנה גילרמן, פיליפ רנצר, גדעון גכטמן, מיכל ספקטור.

  • התערוכה "מדבר בעד עצמו" תוצג בגלריה ע"ש וורת' במחלקה לאמנות רב-תחומית. שעות הפתיחה: ימים  א'-ה', בין השעות 20:00-10:00. אירוע פתיחה יתקיים ביום רביעי, ה-24.12.14, בשעה 16:00.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>