המחלקה לעיצוב טקסטיל

ראש המחלקה: הדס הימלשיין 
משך הלימודים לתואר בוגר: ארבע שנים (160 נקודות זכות)

המחלקה מעניקה את התואר האקדמי בוגר בעיצוב טקסטיל - Bachelor of Textile Design

עיצוב טקסטיל מתמקד בתכנון מבנה הבד (באמצעות אריגה, סריגה, עבודת תחרה ועוד), פיתוח ויצירת הדוגמה שעליו (הדפסה, רקמה וכו') ופיתוח מוצרים טקסטילים למגוון רחב של יישומים ותחומים - מגוף וחלל עד לאמנות.

המקצוע משלב בין מלאכות יד מסורתיות לעיצוב תעשייתי מתקדם ופיתוח חומרים חכמים בעזרת טכנולוגיות גבוהות ולפיכך הוא רב-תחומי ביסודו, מה שבא לידי ביטוי בקשר הדוק בין יכולת יצירתית אקספרמנטלית, מחקר חזותי וחומרי וידע ומיומנות טכנולוגית.

תכונות אלו של המקצוע נובעות גם מההיסטוריה העשירה של תרבות הטקסטיל העולמית: בהיותו מצרך בסיסי, הבד הקשור למצבי קיצון ומעבר קריטיים ביותר בחיי האדם - מלידה, דרך בגרות מינית ונישואים ועד מוות - והוא נוכח בסממנים המוקדמים ביותר של הציוויליזציה האנושית. מסיבות אלו גדוש הבד בסמלים ובמשמעויות תרבותיות הבאים לידי ביטוי במראהו ובתהליכי הייצור שלו. בימנו הטקסטיל הוא תחום יצירה מרתק הנע בין עיצוב, מלאכה ואמנות עכשווית.

>> קפצו פנימה: לכניסה לאתר הבוגרים לחצו כאן!

הלימודים במחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר מכינים את הבוגר לעולם מורכב זה בדרך ייחודית של דיאלוג בין חומר לבין רעיון: ראייה ומיומנות של מעצב הטקסטיל המובנה (אריג, סריג) עובדת ברזולוציה גבוהה של מבנה החומר, קביעת תכונותיו ודרכם הובלה אל התוצר והתחום הספציפי; מעצב הדגם המודפס יתמקד ביצירת פורמולה חזותית עדכנית לימינו כדי להעבירה לבד בהתאם לייעודו ובכך לאשר, ובו בזמן להמציא מחדש, את המשטח הטקסטילי המוכר.

הטקסטיל המובנה והטקסטיל "השטוח" (המודפס) מהווים חלק מאותו מערך חומרי ותרבותי, ולכן על המעצבים להכיר היטב את תכונותיהם ואת ייחודיותם של שתי צורות ביטוי וייצור אלו.

הבנה משולבת זאת, יחד עם מחקר מעמיק של העולם החזותי והחומרי של ימינו, מולידה מחשבה צורנית חומרית חדשה ומאפשרת נגיעה בשאלות של קיימות, תהליכי ייצור, גאומטריות מורכבות וממשקים אינטראקטיביים רכים. יחד עם זאת, העולם הקלאסי של טקסטיל, עולם של מוטיב וצבע, עיצוב קולקציה איכותית לאופנה או לפנים הבית נשאר חי ורלוונטי כתמיד.

בראש העמוד: פרויקט הגמר של לי קדרון, בוגרת המחלקה לשנת 2018 

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>