אדר' יהושע גוטמן

ראש המחלקה לעיצוב פנים מבנה וסביבה

יהושע גוטמן הוא אדריכל, בוגר התכנית לאדריכלות מתקדמת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק, ואקדמאי בעל 20 שנות ותק בתחום ההוראה, בארץ ובעולם.

"האווירה הגלובאלית הנוכחית נמתחת בין שינויים טכנולוגיים מהירים לבין תפישות פוליטיות-תרבותיות, שלא בהכרח נפגשות עם התמורות, היא הזדמנות נהדרת לבחינה ודיון מחודשים על תפקיד האקדמיה", אומר גוטמן על חזונו למחלקה.

"בעתיד הקרוב, מקצועות העיצוב יצטרכו להתמודד עם נושאים סביבתיים הקשורים בתחבורה ואוטומטיזציה, פיתוח חומרים, אקולוגיה וסביבה, תזונה ובריאות, בינה מלאכותית ואף על הקשר בין האדם למכונה. מתוך שאיפה לשפר את מרחב חיינו, דרך ביקורת, עיצוב ויצירתיות באמצעים שונים, ניתן יהיה לשכלל ולפתח מודלים פדגוגיים למעין 'חממה אקדמית' ניסיונית, המשלבת בין הדיסציפלינות השונות הקיימות בשנקר, ולהפעיל רשת של שיתופי פעולה עם התעשייה ובין אקדמיות שונות בארץ ובחו"ל".

ב-16 השנים האחרונות שימש כמרצה בכיר בפקולטה לעיצוב במחלקה לארכיטקטורה, באקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל. בנוסף, הוא משמש כשותף במשרד האדריכלים "גוטמן אסיף אדריכלים בע"מ", אשר מוביל שלל פרויקטים בארץ ובעולם  שיצרו ונוצרו, בין השאר, דרך שיתופי פעולה אקדמיים.  

לצד עבודתו האקדמית, ערך גוטמן את הספר "חולמים על בית" (בשיתוף אוסנת תדמור ואלעד הורן). הספר נולד מתוך המחאה החברתית של 2011, ועוסק במשבר הדיור והבניה לגובה בישראל.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים