פרופ' קירשנר שרגא

shraga@shenkar.ac.il

ארכיטקט, יזם חינוכי ופעיל ירוק, מייסד המחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה, בראשה עמד בין השנים 2014-2003 וכיום משמש בה כחבר סגל בכיר. 

קירשנר הוא בעל תואר מוסמך בארכיטקטורה מהטכניון בחיפה וניסיון של למעלה מ-30 שנה בהוראה אקדמית במוסדות מובילים בארץ, בהם: הטכניון, המכון הטכנולוגי בחולון והמכללה למנהל. בתוך כך, שימש כפרופ' אורח באוניברסיטה למדע שימושי בהמבורג, גרמניה. 

בתחילת שנות ה-80 הקים והוביל קירשנר את סטודיו "ארכליין" (ArcLine), שהתמחה בתכנון אדריכלי וייזום ופיתוח פרויקטים בישראל ובצ'כיה. עשור לאחר מכן הקים וניהל "ארכימדיה בע"מ" - חברת הייטק שעסקה בליווי תהליכי תכן אדריכלי - ובשנת 1994 החל לפעול כיזם חינוכי וייסד את ארגון "ארכידו" (ArchiDo), ששם לו למטרה לקדם חינוך לתכנון ולעיצוב בר-קיימא בכלים דיגיטליים. בתוך כך, מילא שורת תפקידים ציבוריים "ירוקים" וכיהן כסגן ראש העיר רמת-השרון, אז יישם תפיסה תכנונית של קיימות והתחדשות עירונית. 

בשנת 2003 הקים ופיתח פרופ' קירשנר את המחלקה לעיצוב פנים, מבנה וסביבה בשנקר, שם נתמנה לפרופסור. בהובלתו, פעלה המחלקה לקידום ופיתוח הידע האדריכלי והעקרונות החינוכיים של יצירת בסיס ידע בעיצוב לטובת קריירה מדורגת בעיצוב הסביבה הבנויה; הכרה שעיצוב הוא תחום ידע אקדמי שנועד לקדם את האתיקה המקצועית ותפיסה אקדמית שטכנולוגיה היא כלי המחקר של המעצב. בשנות כהונתו כראש מחלקה, קידם את העיצוב כתחום ידע אקדמי באמצעות מחקר ישומי המבוסס על עיצוב פרמטרי ועיצוב גנרטיבי. חזון המחלקה לחקור ולפתח תהליכי תכן ועיצוב מתודולוגיים, מחשוב העיצוב, תיעוש הנדסי ועיצוב אקולוגיים לפיתוח הסביבה הבנויה כמערכה מחזורית המקיימת קשרי גומלים עם הביוספרה. 

פרופ' קירשנר פועל בממסד האקדמי בשנקר להקמת מוקדי מחקר לעיצוב וייצור במדיה דיגיטאלית כסביבה מחקרית עדכנית ולקידום המכללות בישראל כמוקד למחקר יישומי. בפעילותו האקדמית הקים וניהל את המרכז לדיגום תלת-ממדי על שם סמי סגול; כיזם חינוכי בשנת 2013 הקים ביחד עם פרופ' שמואל קניג את מכון המחקר לעיצוב וטכנולוגיות ירוקות על שם יעקב רוזן, אותו ניהל עד 2015 ובמסגרתו הקים את המעבדה להדמיה ממוחשבת לתיעוד ודיגום מבנים ואתרי מורשת ואת המעבדה לחקר חווית התנועה על שם גזית גלוב. בשנים אלו הוביל את חוקרי המכון להכרה בינלאומית.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים