יפתח אלוני

יפתח אלוני הוא סופר, משורר ואדריכל ישראלי; מייסד ועורך של "מעבורת – פרויקט הסיפור הקצר". מייסד ומו"ל של "אפיק - ספרות ישראלית".

במהלך שנות פעילותו כאדריכל הגה והפיק יפתח אלוני פרויקטים תרבותיים שונים, בין היתר: "סיפור מהסרטים" (6 דרמות ישראליות המבוססות על יצירות ספרותיות ישראליות) בשיתוף עם הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה - שודר בערוץ 2, טלעד. היה מפיק בפועל של הסרט ”כל אחד והאוורסט שלו” - מסע של קבוצת אנשים עם צרכים מיוחדים למחנה הבסיס של האוורסט; סרטי מסע שונים ששודרו בערוץ 2, ביניהם: הסרט "קאילאש", מסע להר הקדוש ביותר לדתות ההינדואיזם והבודהיזם, שכלל מפגש אישי וראיון מתמשך עם הדלאי לאמה, הסדרה "7 הפסגות", שעקבה אחר ההעפלה של המטפס דורון אראל לפסגה הגבוהה ביותר בכל יבשת, ועוד. יפתח אלוני יזם והיה שותף במשלחות שונות, ביניהן לאי באפין שבמרחב הקוטב הצפוני - מסע עם ציידים משבט האינואיט, מסע למדבר המערבי, מסע למחוזות בקווקז כולל העפלה לאל-ברוז, מסעות להודו, נפאל, וטיבט.

בשנת 2005 ייסד יפתח אלוני את כתב העת "בלוק – עיר/מדיה/ תאוריה/ ארכיטקטורה", כתב עת אורבני רב-תחומי. אלוני היה העורך הראשי (משותף) של כתב העת. פעילות "בלוק" התפרשה על נושאים שונים: ארגון סימפוזיונים בהקשרים תרבותיים אורבנים, השתתפות בביאנלה הראשונה לאדריכלות הנוף העירוני - בת ים (תחנות אוטובוס כמרחב מגורים), אצירת תערוכת "בלוק" בניו יורק, התערוכה אינסומניה במוזיאון פתח תקווה לאמנות, והשתתפות בתערוכה "ערים זמניות" בברצלונה וכדומה.

בשנת 2012 ייסד יפתח אלוני, במשותף עם הפרופסור דן מירון והסופרת והעורכת לילי פרי, את הוצאת "אפיק – ספרות ישראלית". סדרת ספרי "אפיק" נותנת במה לקולות ספרותיים ישראליים עכשוויים, מגוונים וניסיוניים, מתוך הרצון ליצור קורפוס של יצירה ספרותית ישראלית.

בשנת 2014 הקים אלוני את "פרויקט הסיפור הקצר – מעבורת". הפרויקט מציג סיפורים קצרים מרחבי העולם, באנגלית, עברית, ובשפת המקור שלהם, כולל אודיו, ובשילוב וידאו. הפרויקט נגיש חינם ומותאם לכל מכשיר דיגיטלי. לפרויקט שיתוף פעולה עם אל על, עיתון הארץ, אתר lithub בניו יורק, ועוד. בין היתר, ניתן למצוא באתר את סיפוריו של אלוני "סרגוסה בברלין" ו"סיפור ישן". סיפורים קצרים של יפתח אלוני, ושירים פרי עטו פורסמו במוסף גלריה ובמגזין תרבות וספרות של הארץ, סופשבוע, ידיעות אחרונות, ועוד. בשנת 2014 שפט יפתח אלוני בתחרות הסיפור הקצר של "הארץ".

בשנת 2009 פרסם יפתח אלוני את הרומן הראשון שלו, "גנב החלומות" (סדרת "פרוזה", ידיעות ספרים - ספרי חמד), בעריכת ענת לויט. בשנת 2012 יצא לאור ספרו השני, "חלפים" והיה לרב מכר.

בשנת 2013 יצא לאור ספר שיריו הראשון, "שימותו הקוצים", בעריכתו של פרופ' דן מירון. הספר זכה לביקורות ושיריו פורסמו בעיתונים ועל גבי במות שונות אחרות. בשנת 2014 יצא לאור ספר שיריו השני, "כוח המשיכה" בעריכתו של דרור בורשטיין. הספר זכה לביקורות ושיריו פורסמו בעיתונים שונים. שני הספרים ראו אור בהוצאת אפיק.

בשנת 2015 פרסם אלוני את ספרו "מבטה של גארודה", ספר סיפורים קצרים בעריכת נורית זרחי.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים