המחלקה להנדסת תוכנה – סיפור ההצלחה בדרך להוראה מקוונת בצל המשבר

ביום חמישי בערב, ה- 5.3.20, באמצע וועדת הוראה וישיבת מרצים לקראת סמסטר ב' במחלקה להנדסת תוכנה בשנקר, מתקבלת ההודעה: עוברים ללימודים מקוונים. מרצים ומתרגלים, חדשים וותיקים, נדרשים לשנות את שיטות ההוראה ולעבור לדיגיטל בין לילה.

לימודי הנדסת תוכנה כוללים נושאים תיאורטיים לצד תרגול פרקטי. איך מלמדים תכנות מרחוק? האם אפשר לוותר על האינטראקציה האנושית הבסיסית במהלך תרגול במתמטיקה, בפיזיקה, במסדי נתונים, בבינה מלאכותית, בלמידת מכונה, במחשוב ענן? איך לומדים הנדסת תוכנה באופן מקוון ללא הכנה מוקדמת?

התשובה פשוטה: מוטיבציה, התגייסות ומקצועיות של המרצים ושל הסטודנטים. לצוות המרצים והמתרגלים במחלקה להנדסת תוכנה לא היה ספק- אנחנו ממשיכים את הסמסטר, שומרים על הרמה האקדמית והפדגוגית ועוברים ללמידה מרחוק. הסטודנטים עם מוטיבציה בשמים, עם סבלנות לשינויים המערכתיים שהם חווים, עם הרצון להתקדם להייטק, למצוא עבודה בתעשייה, להגשים את החלום- לא הקורונה תעצור את הסטודנטים במחלקה להנדסת תוכנה בדרכם האקדמית להצלחה ולהישגים.

וכך הלוח הפך למצגת, המצגת הפכה לסרטון, הנחיות פרויקטי גמר הפכו לפגישות זום לתוך הלילה ורוחב הפס הפך לפרמטר הכי חשוב בהוראה המקוונת.

סמסטר ב' מתנהל כסדרו. בלי צחוק במסדרון המחלקה ובלי לילות לבנים במעבדת המחשבים 246, אבל עם רקעים מצחיקים בזום ופלאגינים שמחליפים את הפרופיל, עם הקלטות ולימוד אסינכרוני, השתלטות על המסך בתרגולים הסינכרוניים והקראות שמות אינסופיות רק כדי לשמוע אחד את השני לכמה שניות ולהרגיש שאין בחוץ משבר עולמי.

המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר – מוכיחה את ההצלחה בדינאמיות וביכולות הטכנולוגיות במעבר ובהסתגלות ללימודים מקוונים. אנחנו ממשיכים, אנחנו מתקדמים, אנחנו מהנדסים טאלנטים בתוכנה, ובשביל זה צריך מקצועיות ללא רבב, השקעה של כל הצדדים ורצון הדדי להצליח.

אומרים "עברנו את פרעה- נעבור גם את זה". המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר הפכה לימון ללימונדה, ועוברת את זה בהצלחה, שתישאר גם אחרי שהמשבר העולמי יעבור.

אמנם עולות סוגיות פדגוגיות, אקדמית ואף חברתיות רבות, אולם אנו מסתגלים ביחד. את הגעגוע לחברים, את האינטראקציה הקריטית בכיתות, את היחס האישי בפגישות עם מרצים ומנחים, ואת הצחוקים במסדרון- את כל אלו נראה שוב כשנחזור לשגרת הלימודים שלנו במחלקה להנדסת תוכנה.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים