מעבדת Inspire לחקר הדימוי

המהפכה הדיגיטלית של העשורים האחרונים השפיעה באופן חסר תקדים על עולם הצילום: החל משלבי ההפקה, דרך התצוגה וההפצה ועד לאיסוף וקיטלוג התמונות. מדי יום מועלות לרשת האינטרנט מאות מיליוני תמונות בזמן אמת, אך במקביל אנו עדים בתקופה האחרונה לתופעה מפתיעה של "חזרה למקורות" - הצילום האנלוגי חזר לתמונה. כיצד מאתגר מהלך זה את תעשיית הצילום ואילו שאלות עולות מהתחייה המחודשת של טכנולוגיית הפולרואיד והגלגול המרשים של חברת The Impossible Project?

מעבדת Inspire לחקר הדימוי הוקמה בשנקר במטרה להעמיק בסוגיות הנוגעות ליחסי הגומלין בין דימוי לתמונה ובין טכנולוגיות וממשקים לאלו המעצבים ומפעילים אותם. במסגרת פעילות המעבדה, פועלים אנשי אקדמיה, חוקרים, אמנים, מעצבים, מהנדסים, אנשי תעשייה ויוצרים בהיבטים שונים של התחום, תוך התייחסות לתיאוריה ופרקטיקה.

בהובלתו של מר עודד חי, ראש היחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך, ובליווי אקדמי של ד"ר ינאי טויסטר, ראש היחידה ללימודי תרבות וד"ר אמנון דקל, ראש המחלקה להנדסת תוכנה, תומכת המעבדה במיזמים מחקריים ופרסומיים אקדמיים בתחום הצילום ומקדמת מגוון קורסים ופעילויות, כנסים ותערוכות בינלאומיות. 

בין הפרויקטים המתנהלים במעבדת המחקר של Inspire:

  • The Networked Photograph: יצירת רשת של אובייקטים אמנותיים (צילומים), המבוסת על עקרונות ה"אינטרנט של הדברים" ובוחנת את המרחב בין המוחשי לדיגיטלי // צילה חסין, חברת סגל המחלקה להנדסת תוכנה, וד"ר אולגה קיסלבה, אוניברסיטת סורבון בפריז.
  • מרחב מיידי: פרויקט תיעודי/שיקומי עם מתמודדי נפש - חלקם מאושפזים במרכז לבריאות הנפש "לב השרון", חלקם שוחררו לביתם ומצויים בתהליכי שיקום // אלכס ליבק, חתן פרס ישראל לצילום, והפוטותרפיסטית אסי טיגנר-האוס. 
  • דימוי מבוסס טיפוגרפיה: מחקר צורני של יחידות טיפוגרפיות (אות, מילה, משפט, פסקה) מבוססות דימוי // קובי פרנקו, מעצב וחבר סגל המחלקה לתקשורת חזותית. 
  • The Longer Now: דיאלוג באמצעות צילום בפיתוח מהיר בין צעירים יהודים וערבים, שיחשפו יחדיו לחוויית הצילום // מיכל רינות, המרכז לעיצוב וטכנולוגיה ע"ש כדר בשנקר, ובהשתתפות הסטודנטיות קטרין דקואר מהמחלקה לעיצוב תעשייתי וספיר ברדוש מבית-הספר לאמנות רב-תחומית.
  • LITO: מחקר המוקדש לאפשרויות השימוש של סרטי הצילום הקיימים להדפסה על מגוון חומרים ויצירת תמונות משולבות במעגל חשמלי פעיל // ד"ר עופר שוורצגלס, חבר סגל המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה. 

הפרויקטים המתנהלים במעבדת Inspire מלווים בצוותים של סטודנטים משנקר, המשמשים כעוזרי מחקר במלגה. שיתוף פעולה עם חברת Impossible Project מאפשר למשתתפים להזמין ציוד צילום מתקדם עבור המחקרים השונים, כמו גם תמיכה בסדנאות, הרצאות והקמת תערוכות. 

עקבו אחרי פעילות המעבד בפייסבוק ובלינקדין

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>