ברוכים הבאים להמחלקה להנדסת חומרים פולימרים

התעשיות בישראל ובעולם המבוססות על החומרים פולימרים ועל טכנולוגיות הפלסטיקה והפולימרים מהוות תשתית לתעשייה המודרנית המתקדמת ביותר ומצויות באופן מתמיד בתנופת פיתוח. בישראל בלבד מפיקה התעשיה מוצרים לשוק המקומי בשווי של 2 מיליארד דולר ומייצאת בשווי של 2.5 מיליארד דולר נוספים מדי שנה. בנוסף לאלו זורמים עשרות מיליארדי דולרים נוספים בעורקי תעשיות-העל המודרניות, המשלבות חומרים פלסטיים במוצרים ובטכנולוגיות שלהם.

המשך התפתחותו של התחום מותנה בכוח אדם אקדמי ברמה גבוהה ולשם כך הוקמה לפני 20 שנה המחלקה להנדסת חומרים פולימרים - היחידה בישראל המכשירה מהנדסי חומרים פולימרים לתואר ראשון (B.Sc.) ולתואר שני מחקרי (M.Sc.). בין חברי הסגל ניתן למצוא מדענים מתחום הפולימרים שקיבלו את הכשרתם במוסדות מחקר מובילים וצברו ניסיון תעשייתי רב, רובם משמשים כיועצים לפרויקטים מתקדמים בארץ ובעולם. ככלל, מיועדים בוגרי המחלקה לשמש כמפתחים, מתכננים ומנהלים בתעשיות מגוונות, בהן: תעופה, מיקרו-אלקטרוניקה, רפואה, תעשיות ביטחוניות, ננו-טכנולוגיה, חקלאות, ציפויים ודבקים ומוצרי DIY. בתוך כך, יש לזכור כי פיתוח חומרים פלסטיים משמש באופן נכיר גם בתעשיות האריזה, הבניין, המכוניות, הרפואה, מוצרי הצריכה ותעשיות-העל.

מזה 20 שנים מצויה המחלקה בתנופה מתמדת - הן מבחינת רמת הסגל האקדמי, והן מבחינת התשתית המחקרית ומעבדות ההוראה והמחקר החדשניות. המחלקה הוקמה ביוזמת התאחדות התעשיינים כמנוף להכשרת כוח אדם לתעשייה וכמוקד למחקר ולפיתוח מתקדמים לתעשיית ההייטק, וככזו היא שומרת על קשרים הדוקים עם התעשייה המובילה בישראל. בנוסף, במרכז לחקר פולימרים ע"ש יוסף סגול ז"ל נערכים פרויקטי מחקר במימון חיצוני, כמו גם פרויקטי הגמר של הסטודנטים בשנה ד'. 

המחלקה מקיימת קשרים מיוחדים עם אוניברסיטאות בארה"ב להשתלמות סטודנטים לתואר דוקטור ולחילופי אנשי סגל:

  • אוניברסיטת UmasLowell במסצ'וסטס: לימודי דוקטורט בהנדסת חומרים פולימרים בהנחיה משותפת של אנשי הסגל בשני המוסדות (הקורסים העיוניים נלמדים ב-UmassLowell ועבודת המחקר מתבצעת במעבדות של המחלקה להנדסת חומרים פולימרים בשנקר). עד כה השלימו במסלול זה שלושה סטודנטים מהמחלקה דוקטורט (Ph.D), שניים תואר מוסמך (M.sc) וחמישה משתלמים בימים אלו בלימודי דוקטורט בחומרים פולימרים. חשוב להזכיר בהקשר זה את התמיכה הנדיבה של משפחת פרניק, התעשייה הישראלית ומרכז הפלסטיקה והגומי לישראל, המעניקים מלגות ללימודים אלו.
  • המחלקה לפולימרים באוניברסיטת Akron באוהיו: בתכנית זאת השלים עד כה סטודנט אחד של המחלקה לימודי דוקטורט (Ph.D).
  • המחלקה לחומרים באוניברסיטת Penn State בפנסילבניה: במוסד זה מתקיים הסדר דומה לתכנית עם UmasLowell באותו הסדר משותף עם שנקר.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים