תכנית הלימודים בהמחלקה להנדסת חומרים פולימרים

המחלקה להנדסת חומרים פולימרים ב-'שנקר' מוצעים שני תחומי התמחות:

  1. 'מדע הפולימרים'
  2. 'הנדסת חומרים פולימרים'

כל תחום התמחות מכיל ארבעה קורסים בני 3 נקודות זכות (נ"ז ), סה"כ 12 נ"ז

2 קורסי חובה בני 3 נ"ז לכל קורס סה"כ 6 נ"ז

2 קורסי בחירה בני 3 נ"ז לכל קורס סה"כ 6 נ"ז

אשכול התמחות 'מדע הפולימרים'

פולימרים ביישומי רפואה 1 – קורס חובה

פולימרים מתכלים ועקרונות האריזה – קורס חובה

*פולימרים מוליכים – קורס בחירה

*פולימרים בהדפסת רקמות בתלת ממד  – קורס בחירה

אשכול התמחות הנדסת חומרים פולימרים

CAD  בתכן תבניות + שרטוט ממוחשב מתקדם – קורס חובה

חומרים מרוכבים – קורס חובה

*בחירת חומרים בתכנון מתקדם – קורס בחירה

*יזמות וחדשנות בהנדסת חומרים פולימרים – קורס בחירה

הערה: ניתנת גמישות להחליף בין קורסי הבחירה בשני אשכולות ההתמחות, בתנאי ונלמדו סך כולל של 4 קורסים (2 חובה ו-2 בחירה).

פירוט התכנים של שני אשכולות ההתמחות מפורט להלן:

  1. אשכול התמחות ב- 'מדע הפולימרים'

אשכול זה מכיל תחומים ייחודיים, חדשניים ומתקדמים של מדע הפולימרים. בין היתר כוללת ההתמחות שני קורסים בהנדסת חומרים ביו-רפואיים: 'פולימרים ביישומי רפואה 1' ו- 'פולימרים בהדפסת רקמות בתלת ממד'. ההנדסה הביו-רפואית מתפתחת בקצב מהיר. התפתחות טכנולוגיות המחשוב ואנליזת המידע תורמות לקידום תחום זה הכולל  מכשור רפואי, מוצרי אבחון, גידול רקמות וייצור איברים מפולימרים תואמים לגוף האדם. מטרת הלימודים בהתמחות זו היא להכשיר חוקרים ומהנדסים בהבנה של מערכות ביולוגיות, לצד הבנה של תחומי ההנדסה השונים. 

כמו כן, מכיל אשכול זה קורס מתקדם באריזה ופלסטיקה ירוקה: 'פולימרים מתכלים ועקרונות האריזה'. תחום האריזה מהווה מעל ל-25% של שוק החומרים הפלסטיים והוא נותן מענה לשמור מזון ותרופות, כמו גם למוצרי צריכה רבים אחרים. עקב הנפח הגדול של מוצרי אריזה קיים צורך  למחזור האריזות, לסילוק פסולת באמצעות שיטות וטכנולוגיות להתכלות כימית וביולוגית, ולמציאות חומרי גלם שיחליפו את המקורות ההולכים ומתכלים של נפט גולמי בחומרים ממקורות טבעיים מתכלים. ​הקורס מקנה בסיס ידע רחב להבנה בהנדסה של אריזות, פולימרים ירוקים, בתכנון ועיצוב של המוצר תוך בחירת חומרים מההיבט של ההנדסי פונקציונלי ושיקולים של איכות סביבה.

תחום נוסף הנכלל באשכול התמחות זה, הוא תחום הפולימרים הפונקציונאליים, הנלמד בקורס 'פולימרים מוליכים'. קורס זה מתמקד בדרישות המבנה המולקולרי, הסינתזות של פולימרים מוליכים, תכונות מולקולות אורגניות ושל חומרים פולימריים ל 'התקנים אלקטרוניים', כמו חצאי מוליכים אורגניים, דיודות פולטות אור, תאים פוטו-וולטאיים ואחרים.

  1. אשכול התמחות ב- 'הנדסת חומרים פולימרים'

אשכול זה מכיל תחומים נבחרים מהעולם הרחב של הנדסת החומרים הפולימרים, ומתמקד בתכנון בחומרים פולימרים ומוצרים, הדפסה תלת-ממדית ותכן תבניות. תכנון המוצר, לצד תכנון הכלים, החומרים והתהליכים לייצורו, מהווה חלק בלתי נפרד מהמומחיות של מהנדסי חומרים פולימרים. הצלחתו של מוצר תלויה בתכנון הפונקציונלי והאסתטי/עיצובי ובעלותו הכוללת. מטרת הלימודים במסלול זה היא להקנות לסטודנטים כלים הנדסיים משלב הרעיון לשלב של יצור ושיווק, בהם: ידע במחשוב, לימוד של תוכנות ייעודיות לתכנון ולסימולציה (תכנון מוצר בתלת-ממד, תכן מכני, תכן תבניות וכלי עיצוב, אנליזות מבנה ועוד), עקרונות תכנון חזותי ופונקציונלי של מוצר, תכן מוצר בראיה הנדסית, בחירת חומרים, תכן ובחירה של תהליכים. הקורס CAD  בתכן תבניות + שרטוט ממוחשב מתקדם שבאשכול זה מאופיין בגישה אינטגרטיבית וכולל את יחסי הגומלין בין תכן המוצר, משתני החומרים והתהליכים, הנדסה ותכן של תבניות למוצר והעקרונות הכלכליים. קורס החומרים המרוכבים שבאשכול, מתמקד בלימוד הבסיסי והבנת ההתנהגות המכנית-פיסיקלית של למינטים מרוכבים, תוך שימוש בכלים מתמטיים לביצוע של אנליזות מיקרו ומאקרו מבנה של תוצרים העשויים מחומרים מרוכבים פולימריים. תכנית הקורס בחירת חומרים בתכנון מתקדם שבתום זה, מתמקדת בתכנון ובחירה של חומרים מהיבט הנדסי, בדגש על נושאים בעלי אופי מכני ופיסיקלי/הנדסי מורכב, תוך שילוב של אסטרטגיות לבחירה אופטימלית של חומרים ושל תהליכים באמצעות תוכנות מודולריות (CES). הקורס הרביעי באשכול, יזמות וחדשנות בחומרים פולימרים מקנה ידע בניהול תהליכים המבוססים על יצירתיות, חדשנות  ועיצוב, תוך הבנה והכרה של תחומי ידע הנדרשים לפיתוח חדשני ויישום של מודלים עסקיים ודרכי פעולה אסטרטגיות.

תחומי העיסוק של הנדסת חומרים פולימרים נרחבים ביותר ובהתאם ההכשרה האקדמית-הנדסית כוללת את המקצועות הבסיסיים, בהם: כימיה כללית ואורגנית, כימיה של פולימרים, פיסיקה, מתמטיקה ומחשוב. שעל בסיס נלמד הרובד ההנדסי של הנדסת תהליכי הכנה וייצור, מעבר חום, חומר וזרימה, חוזק חומרים, תכונות חומרים (כולל חומרים קרמיים ומתכות) ותכן מוצרים.

הלימודים העיוניים משולבים בעבודה מעשית בסדנאות ובמעבדות, המאפשרת התנסות יישומית והנדסית.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים