"ערכי הליבה של המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר כוללים את ערכי השוויון והאחריות האישית והצוותית": ראיון עם ד"ר יונית רושו, ראש המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר, על השוויון החברתי במחלקה

בעקבות המהפכה המשפטית המתגבשת וגלי ההתנגדות שהיא מעוררת, שוחחנו עם ד"ר יונית רושו, סגנית דיקן הפקולטה להנדסה וראש המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר, על חשיבותו של גיוון באקדמיה, וכיצד ערכי השוויון החברתי באים לידי ביטוי בפקולטה להנדסה בשנקר בכלל ובמחלקה להנדסת תוכנה בפרט.

  1. בשבועות האחרונים אנו שומעים שיח ציבורי מטריד על כוונת גורמים שונים לעגן בחקיקה הוראות שיש בהן כדי להפלות אוכלוסיות וקבוצות שונות על רקע דת, גזע, מין והעדפה מינית. באיזה אופן זה פוגש אותך במחלקה?

המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר מיסודה בנויה על עקרונות השוויון. הסגל הבכיר מורכב מחילוניים, דתיים לאומיים וחרדים. הסטודנטים במחלקה להנדסת תוכנה בשנקר מגיעים ממגדרים שונים, מחברות ומגזרים שונים, מתנאים סוציו-אקונומיים שונים, מדתות ואמונות שונות מאוד. ואנחנו עובדים ביחד, תוך הקפדה על סבלנות, סובלנות ושוויון.

מאחר ואנחנו עובדים הרבה בצוותים, מפתחים ביחד, חושבים ביחד, מאפיינים פרויקטי תוכנה, מלמדים ולומדים בקבוצות, בחברה, אנחנו מקפידים שלא לדבר בכלל על פוליטיקה. יש אנשים במחלקה מכל הקצוות הפוליטיים, חלק בעד וחלק נגד הממשלה הנוכחית. מאחר ואנחנו באמת עובדים ביחד, מכבדים אחד את השנייה וחשובה לנו ההצלחה של הסטודנטים- אנחנו עובדים בשוויון, אנחנו שותפים שווים לכל דבר, ואנחנו מתעלמים מכל הרחש החיצוני ומתרכזים בשוויון הפנימי אצלנו.

  1. את מרגישה שאירועים כאלה פוגעים בסטודנטים המשתייכים לקבוצות מיעוט, ואם כן האם הסטודנטים האלה פונים לסגל לסיוע או עזרה ?

ברחבי המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר תלויים שלטים: ״סבלנות״ ״סובלנות״ ״אחריות״ ״עבודת צוות״. ערכי הליבה של המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר כוללים את ערכי השוויון והאחריות האישית והצוותית. מאחר והעבודה שלנו מקדמת שוויון ונעשית באופן שוויוני- ללא הבדל, אני לא מרגישה שהסטודנטים בקבוצות המיעוט נפגעים. אני חייבת לציין ששומעים עקיצות פה ושם, יש סטודנטים בחרדות מהמצב, מרגישים שמשהו קורה בחוץ. מרגישים שיש איום ממשהו לא נודע שעלול להפר את האיזון ולפגוע בזכויות. מרגישים את זה. אבל אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי לשמור את זה מחוץ למחלקה, כי אנחנו חייבים להמשיך לעבוד ביחד.

  1. המחלקה להנדסת תוכנה היא אחת המחלקות המגוונות בשנקר מבחינת מרקם חברתי אצל הסטודנטים והמרצים. למה זה כ"כ חשוב בעיינך?

זה נכון. המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר מאוד מגוונת מבחינת אוכלוסייה: עולים חדשים, צברים, גברים, נשים, חילוניים, דתיים, חרדים, גילאים שונים, אמונות שונות, דתות, חלומות, אהבות. זו השתקפות של המדינה שלנו.

אם אנחנו יכולים לעבוד ביחד, ליצור, לתכנת, ללמוד, ללמד, להנחות פרויקטים, להשתתף בהאקתונים, בכנסים, לעזור אחד לשנייה, להאמין ולכבד, זו דוגמה נהדרת מקצועית ואמיתית למה שאפשר לעשות ביחד ובשיוויון במדינה שלנו.

ד"ר יונית רושו (צילום: אחיקם בן יוסף)

  1. באיזה אופן המחלקה והפקולטה להנדסה פועלת כדי לקדם ערכים של שוויון?

במחלקה להנדסת תוכנה ובפקולטה להנדסה בכלל, קורסים רבים מבוססים על פרויקטים. פרויקט בהנדסה נבחר לאחר הצגה של צורך אמיתי שצריך לפתור. אנחנו לא מנסים לבטא רגשות או דעות בפרויקטים, אלא לפתור בעיה אמיתית. פרויקט שעוסק בהזמנת גרפיטי כדי לבטא את קולן של נשים מושתקות, או פרויקט שנועד לזהות מראש ולמנוע פיגועים במקומות רגישים, או פרויקט שמשווה את השיח ברשת לפני ואחרי שהתחלפה הממשלה הזו וקודמתה. הפרויקטים כולם מפותחים על ידי צוותים מעורבים, מלווים על ידי סגל מעורב, והעשייה שוויונית מעצימה ומקדמת את כולם.

  1. יש מסר שתרצי להעביר למי שחושבים לבוא ללמוד במחלקה?

המחלקה להנדסת תוכנה בשנקר מדורגת שנתיים ברצף מקום ראשון בשכר בוגרים מבין המכללות, וזאת בזכות הרמה האקדמית הגבוהה, המקצועיות, הפרקטיקה בהתמחויות ובפרויקטי הגמר הגרנדיוזיים, וגם בזכות העבודה השיתופית, האווירה המחזקת, מעצימה, הערכים שלנו, הכבוד ההדדי לכל אדם באשר הוא או היא, החינוך, הביחד, והשוויון. מרגישים את האווירה הזו במסדרונות המחלקה, בכיתות, בצוותי העבודה, בשיעורים. אנחנו בחרנו בכך, אנחנו מודעים לכך, אנחנו מתחזקים את הערכים האלו, ואנחנו מצליחים לייצר סביבה מגובשת ומחזקת. 

בראש העמוד: צוות המחלקה להנדסת תוכנה (צילום: אריאל מדינה)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים