רומן ביכורים מאוייר מאת ירמי פינקוס

בסוף פבואר 2008 יצא לאור בהוצאת עם עובד הרומן ''הקברט ההיסטורי של פרופסור פבריקנט'' מאת ירמי פינקוס, ראש המסלול לאיור (במחלקה לעיצוב גרפי) וזוכה פרס שר החינוך לעיצוב 2004.

הספר זוכה כבר לבקורות נלהבות במדיה הישראלית. במרכזו עומד סיפורה המצחיק והנוגע ללב של להקת תיאטרון יהודית במזרח אירופה שלפני מלחמת העולם השניה, והוא מלווה באיורים יפהפייים מאת המחבר.

השילוב בין טקסט לאיור בספר פרוזה למבוגרים לא יפתיע את מי שמכיר את המסלול לאיור; האני מאמין העיצובי של פינקוס מבוסס על חיבור אקספרימנטלי ואינטלקטואלי בין טקסט לאיור, חיבור שאותו מיישמים הסטודנטים בתכנית הלימודים העשירה והמעמיקה ביותר בתחום האיור בישראל. בשלוש השנים של לימודיהם במסגרת המסלול הם מתנסים לא רק במקצועות חזותיים מסורתיים כמו למשל רישום פרספקטיבה ואיור קריקטורות, אלא גם בכתיבת טקסטים ותסריטים מקוריים לקומיקס, לאנימציה ולספרי אמן אישיים, וזאת בעידודו של ראש המחלקה החדש, איציק רנרט, אמן קומיקס וחבר (כמו פינקוס) בקבוצת הקומיקס העצמאית ''אקטוס'', שזכתה להכרה בינלאומית כאחת מקבוצות העיצוב הבולטות של זמננו. 

על הספר
על ערש דווי מפקיד פרופסור פבריקנט, מנהל הקברט היידי המהולל, את להקת השחקניות שלו ואת אוצר יהלומיו האגדי בידי הרמן, אחיינו הצעיר, על-מנת שימשיך את מפעל חייו ואף יוסיף להעסיק את השחקניות הזקנות, המופיעות באותם תפקידים עצמם מאז ימי ילדותן. הרמן, נאמן לצוואת דודו, יוצא עם הקברט הנודד למסעות חדשים, אך אמו רודפת הבצע טווה רשת של מזימות ותככים כדי להיפטר מהשחקניות הוותיקות ולזכות ביהלומים. סיפור פרוע ומצחיק, ועם זאת מכמיר את הלב, שעלילתו מתרחשת על רקע סוף שנות השלושים המאיימות ברומניה ובפולין. 
הביקורות משבחות

''פסגת הישגי הרומן היא היסוד החתרני האוריגינלי שיש בו ביחס לתרבות המערבית בגילומה הישראלי בהווה.''
אריק גלסנר, מעריב,
21/3/2008

'''כמו האיורים שלו, בקווים הגיאומטריים ובהומור העדין שלהם, כך גם בכתיבה - פינקוס מצליח ללכוד את המהות של ההתרחשות האנושית באופן מדויק ורגיש, ושום פרט לא חומק מעיניו.''
ענבל מלכה, ynet.co.il
16/3/2008
 

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים