בוגרים ומרצים מהמחלקה לעיצוב טקסטיל השתתפו בתערוכה ייחודית במוזיאון ארץ-ישראל

צורה, חומר, אסתיקה ויצירה: בוגרים ומרצים מהמחלקה לעיצוב טקסטיל השתתפו בתערוכה ייחודית ומקיפה במוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב שהוקדשה ליצירה הטקסטילית הישראלית.

מול התמוטטות התעשיה המקומית, הציעה התערוכה "ארוגים בתודעה" התבוננות בממדי הזמן והמרחב כפי שהם נתפסים בתוך הטקסטיל לצד מחשבה על ההיבטים החברתיים, הפוליטיים והתרבותיים הטמונים ונגלים בו.

הטקסטיל הוא יסוד מרכזי בחיי כולנו: הוא עוטף, מגן ומהדר את הגוף, ממלא את המרחב בו אנו חיים ומשמש אותנו כבגד, רהיט וחלל. בתוך כך, הוא גם חומר-ביניים חושני - יריעה מתמשכת המגוללת נרטיביים ומסורות חזותיות ומציעה אפשרויות אסתטיות חדשות.

בין צורה לחומר: פריט של בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל, דז'לדטי מוריאל (יח"צ)

טכניקות הייצור והעיבוד של הטקסטיל שונות ומגוונות - מאריגה, דרך סריגה, תפירה, קשירה ודחיסה - חלקן עתיקות כימי האדם וחלקן מצויות בקדמת פריצות הדרך המדעיות של המאה ה-21.

התערוכה המוערכת הפגישה בין עבודותיהם של מעצבי טקסטיל, אמנים חזותיים ויוצרים רב-תחומיים, המשקפות את מרכזיותו של חומר הגלם בחיפוש אחרי דרכים חדשות, קיצוניות וחתרניות לביטוי ולשימוש בעולם העיצוב והאמנות, כמו גם את האופנים בהם גבולותיו נבדקים ונפרצים כל העת. בתוך כך, בחנה את חוויית האופן בו הטקסטיל ארוג בתוך תודעתנו כחומר וכהפשטה.

נרטיבים ומסורות בעומק הטקטיל: מתוך עבודה של שירה שובל, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל (יח"צ)

בתערוכה השתתפו היוצרים והאמנים הבולטים בתחום, בהם רבים מבוגרי המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר וצוות המרצים, בהם: קטיה אויכרמן (ראש המחלקה), אורי צייג (ראש המחלקה לשעבר), צורי גואטה, חמוטל אלעד, עינת אמיר, אלה אמיתי-סדובסקי, מיקה בר, תמר ברניצקי, ישעיהו (איש) גבאי, מוריאל דז'לדטי, אורלי טסלר ואיתמר מנדלוביץ, רוני יחזקאל, גלי כנעני, יהודית כץ, דקלה לבסקי, תחיה נחשון, ארז סולו-רימון, יובל עציוני, חגית קרקובסקי, משה רואס, כפיר שבת, שירה שובל.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים