מסלול התמחות חדש במחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה: VLSI - תכנון צ'יפים ומיקרו-אלקטרוניקה

שבבים מלווים אותנו לא רק כמעבד וכזיכרון במחשב, אלא בכל מערכת אלקטרונית - החל ממכשירי תקשורת, דרך צגים ומזגנים עד למקררים וכלי רכב. התחום רחב  ונדרש בתעשיות האלקטרוניקה בארץ ובעולם.

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה למחלקה להנדסה חשמל ואלקרוניקה לפתוח מסלול התמחות ב-VLSI, שיצא לדרך משנת הלימודים הקרובה - תשס"ח.

מספרן הגדול של חברות ההייטק המובילות בישראל, תרומתן הגדולה לכלכלת המדינה והשם הטוב שרכשו בעולם מצריך כוח אדם איכותי בעל ידע רחב בהנדסת אלקטרוניקה בכלל, ובמיקרו-אלקטרוניקה בתחום תכנון מעגלים משולבים בפרט. הדרישה לאנשי מקצוע בתחום זה היא מן הגבוהות במשק, ובהתאם לכל התחזיות דרישה זאת עוד תגדל בעתיד. ככלל, הביקוש למהנדסי תכן דיגיטלי ואנלוגי גדל בהתמדה וכיום הוא רב מההיצע הקיים, מה שמדגיש את חשיבות ההתמחות בתחום ה-VLSI.

במסגרת ההתמחות החדשה, ירכשו הסטודנטםי ידע בתיכון, הדמיה אימות התיכון ובדיקה של המעגל המשולב - ספרתי ואנלוגי. תכן מעגלים משולבים מביא לייצור השבב בטכנולוגיות של מוליכים למחצה - תחום שגם הוא מצוי בעליה.

בימים אלו מוקם בקרית-גת מפעל מתקדם לייצור שבבים על-ידי חברת אינטל, בהשקעה המוערכת בלמעלה מ-2 מיליארד דולר. כלי התכנון, ההדמיה והאימות שילמדו הסטודנטים ואיתם יעבדו יהיו מהמתקדמים ביותר ומותאמים לאלו הקיימים בתעשייה.

בוגרי הההתמחות יהיו מבוקשים בתעשיות ההייטק ויהוו את חוד החנית המקצועי-טכנולוגי של שנות ה-2000 בתעשייה המקומית. חברות גדולות כמו אינטל, טאוורNational Semiconductor , Freescale Semiconductor ו- Texas Instruments מפעילות בארץ מרכזי תיכון למעגלים משולבים. בתוך כך, פעילות של קבוצות לתיכון מעגלים על-גבי שבבים ניתן למצוא בחברות רבות כמו: סייפן, צורןו-SanDisk, כמו גם בחברות הזנק המפתחות יישומים על גבי שבבים בתקשורת, עיבוד נתונים ומיכשור רפואי.

פרויקטי הגמר של הסטודנטים בהתמחות זאת יבוצעו בשיתוף התעשייה ועל-פי צרכיה, תוך הקפדה על עמידה בלוח-זמנים מוגדר מול דרישות אקדמיות גבוהות.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים