טומי הילפיגר: "העיצובים של הסטודנטים משנקר - המרשימים שראיתי"

"הדגמים הייחודיים של הסטודנטים בשנקר הותירו אותי פעור פה", אמר המעצב האמריקני המוביל טומי הילפיגר במהלך ביקור מיוחד בישראל. בהרצאה סגורה לסטודנטים ולמרצים של המחלקה לעיצוב אופנה מ"שנקר", הביע הילפיגר את התפעלותו מרמת הדגמים ואמר כי "ביקרתי בהרבה מוסדות אקדמיים לעיצוב אופנה בעולם, אך מה שפגשתי כאן עולה בכמה רמות של כישרון ויכולת".

הילפיגר הגיע לביקור ראשון בישראל לרגל פתיחת חנות הדגל המפוארת שלו במתחם שרונה בתל-אביב. בהרצאה, שהתקיימה במוזיאון "בית התפוצות" בתל-אביב, אמר כי "שנים רבות חלמתי להגיע לישראל וסוף סוף הגיעה ההזדמנות המרגשת". טרם האירוע הספיק לבקר בתערוכה המוערכת "בואי כלה", שהוצגה באולם סמוך, עליה אמר כי "השמלות בולטות מעבר לכל עבודת סטודנטים שראיתי בעבר".

"כבר מגיל צעיר חלמתי לפתוח מותג אופנה", סיפר הילפיגר, "אך כולם אמרו לי שזה חסר סיכוי". כבן למשפחה בת 9 ילדים, שגדל בעיירה אמריקנית קטנה, נאלץ הילפיגר לצאת לעבוד במקביל ללימודיו, כך הצליח לחסוך מעט כסף והתחיל לעסוק בקמעונאות מקומית. "בהתחלה מכרתי לחברים ג'ינסים שהבאתי מניו-יורק, לאחר מכן התחלתי להוסיף טאצ' משלי. עם הזמן ראיתי שאנשים אוהבים את התוצאות והעסק הקטן שלי התרחב".

הילפיגר מבקר בתערוכה "בואי כלה" בבית התפוצות: "הדגמים הותירו אותי פעור פה" (צילום: אחיקם בן-יוסף)

המותג "טומי הילפיגר", אותו הקים בניו-יורק בשנת 1984, הפך לשם-דבר באופנה האמריקנית והצליח למצב את מעמדו כאחד הבולטים בעולם. "החלטתי לעצב בגדים שארצה ללבוש בעצמי", סיפר הילפיגר והוסיף כי "עד אותם ימים האופנה האמריקנית היתה משעממת ולכן בחרתי לעצב הכל מחדש, תוך גיבוש סטייל ייחודי". עשור לאחר תחילת פעילותו, העניקה לו אגודת האופנה האמריקנית את תואר "מעצב בגדי הגברים של השנה", מה שחיזק את מקומו לצד המעצבים הגדולים של התקופה.

"הגישה החכמה ביותר שנקטתי בה עוד בתחילת דרכי", סיפר הילפיגר, "היתה להקשיב לרצון הלקוחות ולהפתיע אותם עם פריטים טובים יותר ממה שדמיינו שיוכלו לקבל". הוא הוסיף כי "חדשנות ונועזות זה טוב, אך צריך להקפיד לא להגזים בכך. גם אם משקיעים בחנויות ענק ובפרסום עתיר תקציב, בסופו של דבר מה שגורם למוצרים להימכר זה היותם איכותיים וטובים".

על ההשראה לעיצוביו אמר הילפיגר כי היא מגיעה כמעט מכל פינה: "אני אוהב לטייל בעולם ולכל עיר יש אופי ואווירה אחרת שמעניקים רעיונות", אמר והוסיף כי רבים מעיצוביו צמחו מתוך זיקה לאמני פופ-ארט, דוגמת אנדי וורהול ובסקיאט. "גם אם אלו לא תמיד משתקפים באופן ישיר בדגמים", אמר, "הרי שהם תמיד מהווים עבורי מקור לחשיבה ולצמיחה".

לסיום דבריו עודד הילפיגר את המשתתפים: "אף פעם אל תאמינו למי שאומר לכם שאתם לא מספיק מוכשרים. אם אתם חשים את ניצוץ הכישרון הוא בטוח שם, רק מחכה לפרוץ ולבוא לידי ביטוי". בתוך כך, אמר כי "ניסיון החיים שלי הוכיח כי כדאי להתמיד בלימודים. את כל מה שעשיתי למדתי לבד, אך ללא ספק הייתי משיג את הכל מהר יותר לו הייתי זוכה להשכלה פורמלית".

בתום המפגש השתתף הילפיגר בתערוכה מיוחדת של פרויקטי הגמר המתגבשים של הסטודנטים משנה ד' במחלקה לעיצוב אופנה. הוא הביע התפעלות רבה מהרעיונות, העיצובים, הגזרות והלך המחשבה ואמר כי "מזמן לא ראיתי כזאת חדוות יצירה". כמזכרת לסיום ביקורו בישראל הוענקה לו באירוע ההשקה של החנות מתנה מיוחדת שיצר הסטודנט גולן טאוב, מתוך קולקציית הגמר שלו.

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>