"סדר יום: טקסטיל מאתמול למחר" - המחלקה לעיצוב טקסטיל מציגה בשבוע העיצוב בירושלים

נדמה כי בתרבות הפופולרית - בקולנוע, טלוויזיה, וכמובן בעיצוב - גוברת נוכחותו של העבר כמוקד ייחוס, מקור השראה ופריזמה תרבותית דרכה נבחן ההווה ונבנה העתיד. אולם, בדומה לשימור, נדמה לא פעם כי התרפקות זו על העבר באה על חשבון המבט הפראי קדימה, המתנתק מהגבולות התוחמים את המוכר. במסגרת שיתופי הפעולה עם אקדמיות בשבוע העיצוב ירושלים 2018, הוזמנו שורה של אקדמיות, המפעלים המייצרים את מעצבי העתיד ולפיכך את העתיד עצמו, להגיב על נקודת המבט החסרה קדימה. דרך סדרה של חמישה ״חדרי עתיד״ בגודל אחיד של 20 מ״ר, נוצרים חמישה מבטים מהודקים ומזוהים אל עתיד אפשרי, כל אחד מובל על ידי דיסיפלינה אחרת באקדמיה מובילה אחרת לעיצוב.

המחלקה לעיצוב טקסטיל נבחרה גם היא להשתתף בתערוכה זו ומציגה "חדר עתיד" העוסק בשאלות המקצוע באוצרות מרצת המחלקה דנה בן שלום ומ"מ ראש המחלקה הדס הימלשיין וגלי כנעני. בתערוכה מוצגות עבודות של למעלה מ- 60 סטודנטים/יות ובוגרי/ות המחלקה עם ויטרינה מאורכת המתפקדת כמטריצה, טבלה מחזורית של הצמתים המהווים מרחב פעולה . באמצעות אריגה, סריגה, הדפסה, ריקמה, ליבוד ועוד, ניתן ליצור אובייקט, לפתור בעיה, להביע עמדה, לספר סיפור. חומרים ומקטעים מתוך עבודות סטודנטים מדגימים את המרחב בו פועל הטקסטיל, בהקשרים מגוונים, בכל תחומי החיים.

דגם של רביד הקן (צילום: יח"צ)

בעולם בו מיומנויות הופכות לנחלת הכלל וידע מבוזר זורם לכל עבר, איכות המיומנות, הדיוק ורזי המקצוע הולכים ומאבדים מעומקם. יכולת הישרדותם ככלי בידי המעצב, שיתמודד עם אתגרי המחר, נמצאת בסימן שאלה. הפעולה הטקסטילית משמרת מטבעה – תמיד נושאת מטען, זיכרון ותרבות של אלפי שנות אדם. פעולתה של מכונת האריגה המתקדמת ביותר זהה במהותה למיומנות האריגה הידנית הקדומה. מעצב הטקסטיל לעולם ישתמש במסורת העומדת לרשותו כבסיס לשינויים, להקשרים חדשים ומפתיעים ומכאן כוחו. מעצב הטקסטיל פועל כמומחה בתחומו – מדען יוצר, חוקר, מנתח ומרכיב מחדש יסודות, חומרים ומבנים המגיבים לאתגרי התקופה. בהסתכלות לעבר העתיד, הוא ממשיך לפעול במפגשים: בין האדם לסביבתו, לטכנולוגיה, לחפצים המקיפים אותו, ומשמר את הממד הפיזי שתמיד יקשור אותנו חזרה לזמן ולמקום בו אנו חיים.

"סדר יום: טקסטיל מאתמול למחר", בית הנסן,  שבוע העיצוב בירושלים, תאריך סגירה: 14.06.18.

בראש העמוד: עבודה של ליאור דניאלי (צילום: יח"צ)

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>