תוכן עניינים: קובי פרנקו ונועה שורץ מספרים על הקטלוגים בעיצובם

הפתיחה חגיגית, המבקרים מתפעלים והתערוכה מצליחה בצורה מסחררת אבל מה נשאר לאחר מכן? "תוכן עניינים", תערוכה חדשה במרכז אדמונד דה רוטשילד, מבקשת לכוון את הזרקור אל ספרי אמנות מהשנה החולפת ובכך להתייחס אליהם ואל תהליך העיצוב המורכב שהביא ליצירתם כמוקד העשייה. התערוכה, באוצרות זהר קורן ועידן עם-שלם ובניהול אמנותי של בר אליקים, מציגה בין היתר בוגרים וסגל של המחלקה לתקשורת חזותית והתכנית לתואר שני בעיצוב.

השנה, לאחר קריירה מקצועית ענפה ועשירה כמרצים ומעצבים, חזרו קובי פרנקו ונועה שורץ לספסל הלימודים והתחילו את לימודיהם בתכנית לתואר שני בעיצוב. ספרי האמנות בעיצובם מצביעים על המגוון והייחודיות של עולם התרבות הישראלי וכיצד עיצוב טוב יכול לייצר מבט נוסף על גוף עבודות אמנותי המקביל לעבודת אוצרות חכמה.

קובי פרנקו הוא מעצב, מרצה ואוצר, בעל סטודיו עצמאי מוביל המתמחה בעיצוב לתחומי התרבות והאמנות. כמו כן, הוא מרצה בכיר במחלקה לתקשורת חזותית ומכהן כראש התמחות עיצוב גרפי. במהלך הקריירה עיצב קטלוגים, ספרי אמן ותערוכות רבות, בין היתר למוזיאון תל-אביב לאמנות, מוזיאון ישראל, מוזיאון העיצוב בחולון, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית ומכון שפילמן לצילום. עבודותיו הוצגו במגוון תערוכות, בהן: בשבוע העיצוב בירושלים (2012), בשבוע העיצוב בחולון (2011) ובתערוכות "עוצב בישראל" (2011-2007).

הספר "אורן אליאב: חמש שנים" בעיצובו של קובי פרנקו

הספר "אורן אליאב: חמש שנים" בעיצובו מסכם את עבודתו המרשימה של האמן אורן אליאב בין שנים 2012-2016. העבודות "מפוזרות" לאורך הספר בעריכה תמטית, צורנית ותוכנית ושזורות בין חלקי הטקסט אותו כתב נורמן סעדי ניקרו. "לעיתים בודדות מצליח להירקם דיאלוג פורה, יצירתי ומכבד בין המעצב לאמן" אומר פרנקו ומוסיף כי "לשמחתי אליאב אפשר לדיאלוג כזה לקרות". את הספר ניתן לרכוש בגלריה ברוורמן המייצגת את אליאב. 

נועה שורץ מציגה בתערוכה שלושה ספרים שונים אשר עוצבו עבור שלוש אמניות שונות: בתיה שני, אורית אדר בכר ואלין אלג'ם. ספרה של האמנית בתיה שני, "stitching through fear", מציג את עבודתה של שני, הגוזרת מדי צה"ל ותופרת מהם שמלות לבובות. כמו כן, היא רוקמת את הפחדים שלה על מכתבים וגלויות ושולחת אותם למקומות שונים בעולם.

מהלך העיצוב מתקשר למאפיינים אלו ישירות ומתבטא בפורמט ה-A4 של הספר אשר נבחר עקב הגנריות של חומרי האמנות (מדים ומכתבים) וצבע הבד של הכריכה נגזר מצבע המדים. הגריד שנבחר הוא גריד של ספרי קדושה וישנו קו אמצעי בצבע זהב החוזר ומחלק את הספר כדי לאזכר את הרפרנס לספר קדושה וגם לסמל את הקו המפריד בין קודש לחול. 

ספרה של בתיה שני ,"stitching through fear", בעיצובה של נועה שורץ

שורץ מתמחה במיתוג ועיצוב קטלוגים וספרים, בעלת סטודיו עצמאי בתל-אביב, מלמדת במחלקה לתקשורת חזותית ומנחה סטודנטים משנה ד' בפרויקטי הגמר שלהם. עבודותיה של שורץ הוצגו בתערוכות רבות בגלריות ובמוזיאונים בארץ ובעולם, בין היתר בטוקיו (2014), לונדון (2013), ניו-יורק (2012), מוזיאון עין-חרוד (2008) ובאוניברסיטת תל-אביב (2008/2006). בתוך כך, נבחרה להשתתף בשנת 2015 בתערוכת ספרים של יריד האמנות הבינלאומי בפריז. 

במהלך השנים זכתה שוורץ בפרסים יוקרתיים על עבודותיה, בהם: פרס ההצטיינות TDC Tokyo עבור קטלוג התערוכה In Reverse של רון ארד (2014), פרס ההצטיינות TDC New York על עיצוב לוגו ל-Onion House - בית מודולרי (2012), פרס העיצוב מטעם משרד התרבות והספורט (2008) ופרס קרן אמריקה ישראל שהוענק לה שנתיים ברציפות (2003/2002).

  • "תוכן עניינים" - תערוכת ספרי אמנות ותרבות מהשנה החולפת, מרכז אדמונד דה רוטשילד, רוטשילד 104, תל אביב. מועד פתיחה: 19.2.18 , מועד נעילה: 5.3.18

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים