הסטודנטיות חן זגורי, אריאל חדאד ופולינה פולסקי, מהמחלקה להנדסת תוכנה, זכו במענק Microsoft AI for Earth

“SPOTTED – Spot Pattern Analysis of the Bluespotted Ribbontail Ray“ - פרויקט הגמר של הסטודנטיות חן זגורי, אריאל חדאד ופולינה פולסקי, מהמחלקה להנדסת תוכנה בשנקר, זכה במענק Microsoft AI for Earth היוקרתי.

הפרויקט, בהנחיית פרופ' אביבית לוי עבור עמותת "כרישים בישראל", הוא פיתוח מערכת לניהול וניתוח תצפיות של מחבטני ספירים, זיהוי ותיוג פרט ממין מחבטן הספירים מתוך תמונות וסרטוני וידאו.

מחבטן הספירים הוא מין בסוג מחבטן, שחי בימים טרופיים באוקיינוס ההודי ובאוקיינוס השקט. הוא פופולרי באקווריומים ברחבי העולם בזכות צבעיו המרשימים והתנהגותו החברותית והרגועה.

עם זאת, יש מעט מאוד מידע ביולוגי עליו. בהיותו טורף נפוץ, יש למין זה השפעה על המערכת האקולוגית בשונית, ועל כן קיים צורך במידע נוסף על אורח חייו, גודל האוכלוסייה ואזור המחיה (Home range) שלו.

המטרות הראשיות של המערכת הן:

  • יצירת מערכת תוכנה בעלת ממשק ידידותי לניהול מאגר נתונים ותהליך איסוף ותיעוד תצפיות של מחבטני ספירים, ולמעקב נוח אחר נתונים סטטיסטיים של המאגר.
  • שיפור תהליך הזיהוי של מין מחבטן הספירים על-ידי בניית רכיב אלגוריתמי מבוסס בינה מלאכותית שיאפשר זיהוי אוטומטי של מין זה.
  • שיפור תהליך הזיהוי והתיוג של פרט מחבטן הספירים על סמך מאגר התצפיות בבסיס הנתונים, ע"י בניית רכיב אלגוריתמי מבוסס בינה מלאכותית, שיאפשר זיהוי אוטומטי של דמיון של פרט נתון למסד הנתונים. 

מטרת AI for Earth היא למצוא פתרונות ברי קיימא בארבעה תחומים המהווים מפתח לבריאות כדור הארץ ולעתיד האנושות: חקלאות, מים, מגוון ביולוגי ושינויי אקלים.

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים