מה עניין שמיטה למאה ה-21? אמנון אילוז ונדב ברקן - מרצים במחלקה לתקשורת חזותית - יצרו פרשנות עכשווית לשנת שמיטה

"כִּי תָבֹאוּ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ, שַׁבָּת לַיהוָה" (ויקרא, כ"ה, ב'): כשהוענקה לעם ישראל התורה בהר סיני, הורה אלוהים על מצוות השמיטה, לפיה בכל שנה שביעית יש להשבית את עבודת האדמה ולהפקיר את תנובתה. 

המסורת הייחודית, בת אלפי השנים, מגלמת בתוכה משמעויות חברתיות, אקולוגיות וכלכליות מרחיקות לכת, אך באיזה אופן היא רלוונטית לימינו? אמנון אילוז ונדב ברקן - מרצים במחלקה לתקשורת חזותית - יצרו פרשנויות עדכניות ואישיות לשנת השמיטה בכרזות שיוצגו בתערוכה "מה שבע?".

במסגרת סדנה שהתקיימה ב"בית אבי-חי", התבקשו מעצבים גרפיים ויוצרי קולנוע מובילים להאיר זוויות מקוריות ועכשוויות של נושא השמיטה באופן שיאפשר לקהל הרחב להיחשף לרבדיו ולמשמעויותיו.סיפור של דור שלם: הפרשנות של אמנון אילוז לשנת שמיטה

אילוז בחר להתייחס בכרזה שיצר למצוקת הדיור ולקושי של משפחה ישראלית צעירה לדאוג לעתיד הכלכלי של ילדיה - סוגיה בוערת, הנוגעת לכל בני דורו.

"ביקשתי לבדוק אם גם במציאות של ימינו הרעיונות של שנת השמיטה המקראית - הקוראת לאחריות חברתית ומאפשרת שוויון כלכלי - באים לידי ביטוי", מסביר אילוז, ומוסיף כי "זוהי קריאה לחשבון נפש ציבורי בנושא".

באופן זה הוא שם את הדגש על ההתייחסות של ימינו לקרקע כנכס נדל"ני שאינו נגיש לכל אדם, כך שנותר רק לחכות למחזוריות החיים הטבעית.

בין בעלי ההון לנזקקים: הפרשנות של נדב ברקן לשנת שמיטה

ברקן בחר לעסוק בפער העצום המתקיים בימינו בין בעלי ההון לשכבות החלשות והנזקקות, זאת באמצעות פרשנות חזותית למצוות השמיטה המופיעה בספר שמות (פרק כ"ג, י'-יא'): "וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע אֶת אַרְצֶךָ, וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ. וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ, וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ וְיִתְרָם תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה".

בעלי הקרקעות והאמצעים המוזכרים בפסוק מיוצגים באמצעות הטרקטור המופיע בחלקה העליון של הכרזה, בעוד הנזקקים והחלשים מופיעים בתחתית הצחיחה. 

"בכל שבע שנים, כשמתקיימת שנת השמיטה, ניתנת לחלק העליון והתחתון הזדמנות לגשר על הפערים ולנסות ולהפגש באמצע", מסביר ברקן על הרקע לעיצוב הכרזה.

  • התערוכה "מה שבע?" תושק באירוע חגיגי ב"בית אבי-חי" ביום רביעי, ה-04.02, בשעה 19:00 ב"בית אבי-חי" בירושלים (המלך ג'ורג' 44/פינת רחוב קק"ל). לפרטים ולהזמנת כרטיסים (חינם): 02-6215300

מתעניינים/ות בלימודים בשנקר?

התקשרו עכשיו למרכז המידע והרישום 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>

התקשרו אלינו 1-800-55-1111, או השאירו פרטים ונחזור אליכם >>