פרופסור שיזף רפאלי נבחר לנשיא שנקר

חבר הנאמנים של שנקר אישר היום (יום א, 9/2/20) ,בפה אחד, את המלצות הוועד המנהל וועדת האיתור על מינויו של פרופ' שיזף רפאלי לנשיא שנקר. פרופסור רפאלי יכנס לתפקיד בחודש אפריל 2020 ויחליף את פרופסור יולי תמיר, אשר שימשה כנשיאת שנקר ב- 10 השנים האחרונות. 

רפאלי נולד בקיבוץ מעגן מיכאל ולמד בבית הספר הריאלי בחיפה. שירת בצה"ל ביחידות שונות, והמשיך בשירות קבע כקצין שריון, קמב"ץ ומפקד פלוגת טנקים. רפאלי הוא נכדו של ראש הממשלה המנוח לוי אשכול. 

פרופסור שיזף רפאלי הוא ראש מעבדת האינטרנט באוניברסיטת חיפה ועמית מחקר בכיר ב"מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית בטכניון". הוא עמד בראש ביה"ס למוסמכים בניהול באוניברסיטת חיפה במשך שתי קדנציות, שם הוביל את החוג למנהל עסקים והיה בין מקימי החוגים לניהול מידע וידע ולניהול משאבי טבע וסביבה. 

רפאלי עמד בראש הקמת הפקולטה לניהול באוניברסיטת חיפה. קודם לכן, עמד בראש ההתמחות במערכות מידע באוניברסיטה העברית. 

פרופ' רפאלי הוא אורח תדיר ברדיו ובטלוויזיה. בין השאר הפיק סדרת תכניות רדיו עבור האוניברסיטה המשודרת. הוא מייסד שותף והעורך של כתב העת (JCMC (The Journal of Computer Mediated Communication - היוצא לאור ברציפות מאז 1994. זהו כתב העת המדעי המתושאל המקוון הראשון. 
 
שיזף קיבל את תואר ה-PhD שלו מאוניברסיטת סטנפורד, והוא נושא בתארי הצטיינות מטעם אוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה של אוהיו בארה"ב. 

רפאלי חוקר את תהליך התיכון (Design Process), השימוש וההשלכות של מערכות תקשורת מקוונות, ומתעניין בפנים הניהוליים, חינוכיים, חברתיים, עסקיים ופוליטיים של מערכות מידע, אוריינות, הזדמנויות ופערים דיגיטליים. 

זוכה פרס החוקר הצעיר המצטיין של ה-AERA משנת 1985, על עבודתו ופועלו בתחום מערכות אינטרנטיות חלוציות כגון כפיות, שוונג ומקום. היה שותף לתג ההתנדבות "מלאכים ברשת" בשנים 2005–2008.

מפרופ' רפאלי נמסר: "התפקיד הזה, והאתגרים שהוא מכיל, מרגשים אותי. שנקר היא מוקד מצוינות ויצירתיות. הנושאים בהם עוסקים בשנקר - הנדסה ועיצוב, אמנות וניהול - נמצאים בליבת העיסוקים של העתיד. אני אסיר תודה על ההזדמנות להיות מעורב בהכשרה, במחקר ובפיתוח תחומים אלה ומקווה לתרום להמשך ההישגים של קודמי". 

יושבת ראש חבר הנאמנים של שנקר, הגברת אורית אפרתי, מברכת את פרופ' רפאלי ומאחלת לו הצלחה בתפקידו החדש. "מדובר באתגר גדול, שכן שנקר הוא מוסד שחרט על דגלו ייחודיות, ערכיות ומצוינות".

"שנקר מאופיינת בעולמות תוכן דינמיים ועכשוויים במדע, במחקר ובפיתוח. קצב ההתפתחות מהיר וכדי להישאר מובילים בכל תחום בו אנו עוסקים - אנחנו מחויבים לשמור על מיקוד, צלילות וקצב התפתחות מהיר. ברצוני להודות לפרופ' יולי תמיר על עשור בו הנהיגה את שנקר להיותו אחד מהמוסדות המובילים בארץ ובעולם. כל זאת בזכות חזונה, ראיית העולם הנרחבת שלה, עבודתה הקשה ומסירות אין קץ".

מר צבי ימיני, יו"ר הוועד המנהל, מברך בשם הוועד המנהל של שנקר את פרופסור רפאלי ומאמין ששיזף הוא האיש הנכון למכללת שנקר בימים אלו. "פרופסור רפאלי ניחן בתכונות מנהיגות מוכחות וכן יכולות אקדמיות מהשורה הראשונה. שיזף הוא מומחה עולמי בתחום הרשתות, שיוביל את שנקר לשילוב בין הנדסה, מחשוב ועיצוב לעבר העתיד. אנו מודים לו על נכונותו להירתם לתפקיד זה. כמו כן, הוועד המנהל של שנקר מודה לפרופסור יולי תמיר על 10 שנים נפלאות של מנהיגות וחזון יוצאי דופן, בהם הצעידה את שנקר להצטיינות ברמה הבינלאומית. שנקר היום כלולה בין עשרת המכללות הטובות בעולם בתחום העיצוב. הוועד המנהל של שנקר מאחל לה הצלחה בהמשך דרכה המדעית והניהולית".

נשיאת שנקר היוצאת, פרופסור יולי תמיר קידמה רבות את שנקר במהלך 10 שנות כהונתה, במהלכם פיתחה מספר רב של פרויקטים ומרכזי מחקר, ביניהם המרכז לחדשנות ACT שנקר, המרכז לעיצוב וטכנולוגיה ע"ש כדר ומרכז CIRtex לחקר הטקסטיל. בנוסף, תמיר הובילה את חזון שנקר להפוך למכללה הדוגלת בבינתחומיות ואינטרדיסציפלינריה בין הפקולטות להנדסה ולעיצוב, ובכך השיקה את "שבוע מרקחה" – תכנית בת ארבעה ימים בה מתאחדים כל הסטודנטים בשנה ב' לעבודה משותפת בינתחומית, בשיתוף חברות וארגונים מהתעשייה, ועודדה תכניות עבודה ולמידה בין הפקולטות. 

פרופסור תמיר תומכת בבחירתו של פרופסור רפאלי לנשיא שנקר הבא: "ובטוחה שהוא האיש הנכון להצעיד את שנקר לשיאים חדשים. אין לי ספק שתחומי העניין המגוונים של פרופ' רפאלי והניסיון האקדמי העשיר שלו יאפשרו לו לקדם תכנים ותוכניות בינתחומיות ולהפוך את שנקר למוקד ידע ישראלי ובינלאומי בתחומים שנושקים לעיצוב, טכנולוגיה, ניהול והנדסה".

בראש העמוד: מימין לשמאל: פרופ' שיזף רפאלי, פרופ' יולי תמיר, הגב' אורית אפרתי ומר צבי ימיני (צילום: אחיקם בן יוסף)

מתעניינים בלימודים? השאירו פרטים